(İnanç Yıldız/Evrensel -04Şubat2016)

Antep’te uzun bir zamandır belediye tarafından ağaçlar kesilirken, yerine beton parklar yapılıyor. Başta kent merkezinde yer alan Yeşilsu ve Kırkayak Parklarında, yeşil alandaki azalmalar gözle görülmeye başladı, Balıklı Parkı’nda ise yeşil alan kalmayarak tamamen betonlaştı. Yine Karataş, Yeditepe, Güneykent, Kolejtepe, Kavaklık, Emek gibi daha birçok semt ve mahallede son zamanlarda parkların yüzeyleri kilit taşlarıyla kaplandı. Şehir merkezinde “AVM yıkılıyor yerine park yapılıyor. Çınar ağaçları dikip turizm parkına çevireceğiz” diye reklamı yapılan projede, AVM alanının altına otopark yapılarak betondan bir park yapılıyor.

Vatandaşlardan Şahin Ateşoğlu, Antep’in su kaynaklarının az olmasından dolayı yeşil alanların korunmasının hayati önem taşıdığını söyledi. Yeşil alanlara belediyeler tarafından kilit taşları döşendiğine dikkat çeken Ateşoğlu, “Bundan çıkarım şudur; belediye parklara artık bakım götürmeyecektir. Bunun sonucu, bizim atmosferimizin, ekolojik dengemizin çok önemli şekilde bozulmasıdır” dedi.

‘ÇİM ÜZERİNDE YÜRÜMEYİ ÖZLEDİM!’

Kesilen her ağaçta herkesin hakkı olduğunu söyleyen Ateşoğlu, “Halkın oksijen kaynağı olan yeşil alanlarımızı tahrip etmekten, ağaçlarımızı kesmekten vazgeçmeliler ve özellikle toprak, çim döşeli, üzerinde insanların yürüyüş yaptığı alanları insanlara bırakmalılar. Ben çıplak ayakla çimin, toprağın üzerinde yürümek istiyorum. Bunun özlemini duyuyorum. Bu benim en doğal hakkım. Buna nasıl engel olabilirsiniz?” dedi.

‘BU ŞEHİRDE ARTIK KUŞLARI GÖREMİYORUZ’

Son dönemde ekolojik tahribatlarının görünür olduğunu söyleyen Antep Ekoloji Meclisi Eş Sözcüsü Mesut Balcan, “Bu tahribatın geri dönüşü olabilecek mi? Kaybedilen bitkilerin, canlıların yok olan türlerini geri getirebilecek misiniz? Nitekim gözümüze ilginç bir şey ilişecektir. Bu şehirde artık kuşları göremiyoruz. Bu durumun hava kirliliğiyle ilişkili olduğu aşikardır” dedi.