(Ali Dağlar / Diken – 8 Şubat 2016)

Marmaray kapsamında yenilenen Gebze-Halkalı banliyö tren hattı üzerindeki Florya istasyonunun yaklaşık 800 metre uzaktaki, Sayıştay’ın ‘kaçak’ ilan dediği tesis (akvaryum-AVM-otel) ve lüks restoranların bulunduğu noktaya kaydırılması tepki çekti.

Florya ve Atatürk Ormanı Koruma Dayanışma ve Kültür Derneği (FLODER), bölgedeki nüfus yoğun beş semte en yakın mesafede, Atatürk Köşkü karşısında bulunan istasyonun yeni proje kapsamında taşınmasına karşı imza kampanyası başlattı. Dernek istasyonun eski yerinin korunması talebiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na (İBB) başvurdu.

FLODER Başkanı Taner Dayı “Projede yeni istasyon sadece bir AVM ve lüks restoranlara hizmet verecek. Halkın istasyona ulaşımını zorlaştıran bir anlayış şekli kamu yararına aykırı”dedi.

İstasyonun taşındığı akvaryum kompleksi Sayıştay’ın henüz açıklanan 2014 raporuna göre kaçak. Sirkeci-Halkalı banliyö hattı, Marmaray yenileme çalışmaları kapsamında, 2013 yılında kapatılmıştı.

florya-tren-istasyonu-harita-HÜRRİYETten-alınmıştır

Görsel: Hürriyet

İmza kampanyası başlatıldı

FLODER adına İBB’ye yapılan başvuruda şöyle denildi:

“Florya’daki mevcut istasyonun yeri Basınköy, Menekşe, Sefaköy ve Beşyol sakinlerimizin yürüyerek veya toplu taşımayla gelebileceği yakınlıktadır. Ayrıca Güneş plajının karşısında olup sahil ve plajdan faydalanmak için İstanbul’un diğer semtlerinden gelen vatandaşlarca da kullanılmaktadır.

Projede yeni istasyon sadece Aquapark AVM ve restoranlara hizmet verecek. Halkın istasyona ulaşımını zorlaştıran bir anlayış kamu yararına uygun olamaz. Kamu yararı ve halka hizmet, bu istasyonunun yerinde kalmasını gerektirmektedir. Komisyon raporunun değiştirilerek istasyonumuzun eski yerinde kalmasını talep ediyoruz. Halkımızın imzaladığı dilekçeleri de İBB Başkanlığı’na sunacağız.”

Marmaray hattının Gebze-Halkalı arasına uzatılması kapsamında Kazlıçeşme-Halkalı hattı 2013’ten bu yana kullanılmıyor. Rayların sökülerek, inşaat faaliyetlerinin başladığı hattaki Florya istasyonunun ‘Gebze–Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi’ kapsamında yaklaşık 800 metre doğuya  kaydırılması kararı alınmış, istasyonun taşındığı İBB’ye ait arazi 25 yıllığına bedelsiz olarak Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları GM’ne (DLH) devredilmişti.

Sayıştay’dan kaçak raporu

akvaryum

Sayıştay’ın henüz açıklanan 2014 Denetim Raporu’nda Florya Akvaryum Kompleksi’yle ilgili kaçak tespiti yapıldı. Raporun 8. maddesinde, Belediye Meclisi’nin 12 Nisan 2013 tarihli kararıyla söz konusu alan üzerindeki imar planı tadilatı teklifinin kabul edildiği, değişikliği takiben imar planı ve yapı ruhsatı eksikliklerinin tamamlanması gerektiği ifade ediliyor. Bu durumun düzeltilmesi gerektiği vurgulanan raporda “Gerek imar planı değişikliği, gerekse ruhsat tadilatı işlemleri ile alakalı prosedür ve işlemlerin tekamül ettirilmemesi nedenleriyle Florya Akvaryum Kompleksi inşaatının yasal zeminden yoksun olduğu görülmektedir” deniliyor.

Kompleks içindeki İstanbul Akvaryum, 2011 yılı haziran ayında açılmış, bir yıl sonra da Akvaryum AVM işletilmeye başlanmıştı. Kompleks içindeki Crowne Plaza Otel ise geçen yıl açıldı.

Böylece Sayıştay raporunun hazırlandığı tarihte inşaatları biten hatta işletilmeye başlanan Florya Akvaryum Kompleksi’nin tamamen kaçak olduğu ortaya çıktı.