(KOS Medya / 11 Şubat 2016)

*Foto: Priapos Antik Kenti’ne komşu CENAL’in termik santrali

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, geçtiğimiz hafta gündeme gelen Çanakkale – Karabiga’daki dört termik santralin bilirkişi raporlarının ‘kopyala-yapıştır’ usulüyle hazırlanmalarını meclise taşıdı.

Karabiga’daki termik santral projelerinden CENAL, Kirazlıdere-1, Kirazlıdere-2 ve Karaburun termik santrallerine karşı açılan davalara atanan bilirkişi heyeti, 4 santral için de aynı raporları hazırlamış, raporlardaki bariz hatalar durumu açığa çıkarmıştı. Dün (10 Şubat) CHP Milletvekili Zeynep Altıok, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’ya bilirkişi heyetinin, 4 santral için de aynı raporu hazırladığı iddialarını sordu.

NUNU8691

Alarko – Cengiz Holding iştirakı CENAL Enerji’nin Karabiga’da inşasına devam ettiği termik santral Karabiga’da “Çevreci Enerji” diye tanıtılıyor.

Zeynep Altıok’un Çevre ve Şehircilik Bakanı’na yönelik hazırladığı soru önergesindeki sorular şöyle:

1. Adı geçen termik santrallere konu olan bu haberler doğru mu? Eğer haberler doğruysa yeniden bilirkişi heyeti isteyip, birbirinden ayrı olacak şekilde yeni bir rapor hazırlatacak mısınız?

2. Çanakkale’de bulunan Cenal, Kirazlıdere-1, Kirazlıdere-2 ve Karaburun Termik Santrallerini denetlemek üzere görevlendirilen bilirkişi heyeti kimlerden oluşmaktadır? Bu gibi heyetlerde görev alan kişilerden Bakanlığın istediği herhangi bir akademik ve bilimsel yeterlilik var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?

3. Çanakkale’de ki söz konusu termik santrallerin raporunu yazan heyetin, daha önceki raporlarında da benzer işlemi yapma ihtimaline karşın, geriye dönük bir inceleme başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa sonuçları ne olmuştur? Başlatılmadıysa başlatmayı düşünüyor musunuz?

4. Bakanlık olarak 2010-2015 yılları arasında Çanakkale örneğinde olduğu gibi bilirkişi heyetinin yazdığı kopyala-yapıştır şeklinde düzenlenmiş raporlar var mıdır? Varsa bu raporlar hangi ilde ve hangi projeler için yazılmıştır? Bu şekilde düzenlenmiş raporlar ile temizmiş gibi faaliyetine devam eden termik santraller için yeni bir raporlama yaptıracak mısınız?

5. Cenal, Kirazlıdere-1, Kirazlıdere-2 ve Karaburun Termik Santralleri projesinin uygun olduğunu ifade eden bilirkişiler hakkında, gerçeğe aykırı bilirkişi raporu düzenleyip görevi kötüye kullanmak iddiasıyla suç duyurusunda bulundunuz mu? Eğer bulunmadıysanız, bulunmayı düşünüyor musunuz?”