(Sendika.org – 13 Şubat 2016)

AOÇ’deki Marmara Köşkü’nün yıkılıp yeniden yapılmasına yönelik Koruma Kurulu kararının yürütmesi Mimarlar Odası’nın açtığı dava sonucu durduruldu

Ankara’daki Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ) bulunan Marmara Köşkü’nün yıkımı ve yeniden yapımı projesine onay veren kurul kararı Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda Danıştay tarafından durduruldu.

Ankara 6. İdare Mahkemesi, dava konusu işlemin yıkıma ilişkin olması ve telafisi güç zararlar doğurabileceğini gerekçe gösterdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın savunmasını istedi ve yanıt gelene kadar yürütmenin durdurulmasına hükmetti.

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Marmara Köşkü’nün bulunduğu halka açık alanın doğrudan halka ait olduğuna, henüz tescil işlemi yapılmamasına karşın Koruma Kurulu kararının 1928’den bu yana sağlam bir biçimde duran yapı için tehlike oluşturduğuna dikkat çekti. Candan, “Köşkün yıkılmadan, var ise statik bir sorun güçlendirilerek korunması en doğru çözüm olacaktır” dedi.