(Rıfat Doğan / İleri Haber – 12 Şubat Cuma)

Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi 25 Şubat’ta ihaleye çıkıyor

TOKİ Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), 64 yıllık SSK Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi arazisini 25 Şubat’ta ihaleye çıkarıyor.
Arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı yöntemiyle ihale edilecek hastane arazisinde iş merkezleri, AVM, katlı otoparklar ve konaklama tesisleri yapılabilecek.
TOKİ Emlak GYO tarafından “İstanbul Bakırköy Yenimahalle Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi” şeklinde duyurusu yapılan ihale 25 Şubat’ta yapılacak. 2011 yılında taşınan SSK Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 5 bin metrekarelik arazisini kapsayan ihale için verilen emsal 1,50 iken binaların yüksekliği en fazla 6 kat olacak.

Arazide yapılacaklar arasında yok yok!

İstanbul’un en eski hastanelerinden biri olma özelliğini taşıyan hastane arazisinde ticaret alanında iş merkezleri, ofis-büro, çarşı, çok katlı mağazalar, katlı otoparklar, alışveriş merkezleri ve otel gibi konaklama tesisleri, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu gibi kültür tesisleri, lokanta, restoran, gazino, düğün salonu gibi eğlenceye yönelik birimler, yönetim binaları, ticari katlı otopark, banka, finans kurumları, yurt, kurs, dershane, özel eğitim ve özel sağlık tesisleri gibi ticaret ve hizmet fonksiyonlarına ilişkin yapılar yapılabilecek.

Hastane İstanbul’un en eski hastanelerinden biriydi

Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi SSK Sultanahmet Hastanesi Hariciye ve Nisaiye Servisi adı ile 01.09.1952 tarihinde faaliyete geçti. Sultanahmet Hastanesi’nin Hariciye Servisi’nin SSK İstanbul Hastanesi’ne devredilmesinden sonra, Nisaiye ve Doğum Servisi yerinde kalarak 28.10.1959 tarihinden itibaren Bakırköy Doğumevi ve Dispanseri Başhekimliği adı altında bağımsız bir birim olarak  66 yatak kapasitesi ile faaliyetini sürdürdü. Hastanenin yatak kapasitesi 26 Nisan 1967 tarihinde 200’e, 13 Ekim 1967 tarihinde ise 400’e (300’ü doğum ve 100’ü bebek olmak üzere) çıkarıldı. Kadın Hastalıkları ve Doğum branşında asistan eğitimi 1970’li yıllarda başladı.

Hastane 19 Şubat 2005 tarihi itibari ile İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi olarak Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Hastane; Kadın Hastalıkları-Doğum, Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Cerrahisi branşlarında 533 kadro yatağı ve 526 fiili yatak ile hizmet sundu. Hastanede mekan yetersizliği nedeniyle doğum sonundaki hasta yataklarının yerine odiyometri ve I. Düzey Yenidoğan servisi açıldı ve dolayısıyla fiili yatak sayısı 505 ’e düştü. Depreme dayanıksız olduğu gerekçe gösterilerek tahliye edilen hastane, 2011 yılında başka bir yere taşındı.