(Bartın.info, Sendika.Org – 16 Şubat 2016)

Hattat Holding’in Amasra’ya kurmak istediği termik santralin kömür hazırlama tesisinin ÇED toplantısını bölge halkı yaptırmadı. Kadınlar, yetkilileri toplantının yapılacağı kahveye dahi sokmadı

Hattat Holding’in Amasra’ya kurmak istediği termik santralin kömür hazırlama tesisinin (lavvar) ÇED toplantısını bölge halkı yaptırmadı.

amasra-ced-6

Amasra’nın Tarlaağzı Köyü’nde bugün (16 Şubat) yapılması planlanan toplantıya, Tarlaağzı ve Gömü köylüleriyle birlikte Bartın ve Amasra’dan giden bölge halkı izin vermedi. Köylü kadınlar toplantının yapılacağı kahveyi işgal etti. Kahveye giremeyen yetkililer, halkın yoğun tepkisi nedeniyle toplantının yapılamadığını tutanak altına aldı. Bartın Platformu’ndan Av. Berkay Dal’ın toplantının yapılamadığına dair tutanağı okuması büyük coşkuyla karşılandı.

amasra-ced-2

5 günde “ÇED gerekli değil” raporu

Hattat Holding’in yapmak istediği Hema Termik Santrali’ne ait lavvar tesisi için Bartın Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü beş gün içinde “ÇED gerekli değildir” kararı verilmişti. Bartın Platformu, söz konusu tesisin Bartın-Amasra halkının yapılmaması için yıllardır mücadele ettiği termik santrallerin inşasını kolaylaştıracak bir prosedürden öteye gitmediğini belirterek yürütmenin durdurulması ve kararın iptali için dava açmıştı. Zonguldak İdare Mahkemesi, 30 Haziran 2015’te kararın yürütmesinin durdurulmasına “itiraz yolu kapalı olmak üzere” oybirliğiyle karar vermiş, 25 Kasım 2015’te de “ÇED gerekli değildir” kararını iptal etmişti.

amasra-ced-5

Küre Dağları Milli Parkı’nın yer aldığı ve kalesiyle UNESCO Geçici Miras listesine giren Amasra’nın Gömü Köyü’ne Hattat Holding’in kurmak istediği 1320 megawatlık termik santrale karşı bölge halkı yıllardır mücadele ediyor.

amasra-ced-3