(Özer Akdemir /Evrensel – 16 Şubat 2016)

Artvinliler Cerattepe’de yapılmak istenen altın madenine karşı direnişlerini kırmak isteyen yüzlerce polis-jandarma ile karşı karşıya. Kente halen çevre illerden polis-jandarma gelmeye devam ediyor. Kentteki hastanelere “yaralılar gelebilir hazırlıklı olun”  talimatı gittiği söylenirken, polis ve jandarmanın gaz bombası, plastik mermi ve coplu saldırıları 11.30 sularında başladı. Çok sayıda yaralı olduğu bilgisi geliyor. Saldırı halen devam ediyor.

Sabah saatlerinde müdahale için harekete geçen polis, milletvekillerinin araya girmesi ve Artvinlilerin konuşmaları üzerine geri çekilmişti. Bu arada bazı polislerin ağladığı görüldü.

Dün geceden beri Cerattepe’ye çıkan yol üzerinde araçlarıyla barikat kuran Artvinlilerle, kente çevre il ve ilçelerden getirilen yüzlerce güvenlik gücü karşı karşıya bekleyişi uzun süre devam etti.

POLİS-JANDARMA KENTİ BOŞALTSIN

Dün geceden Artvinlilerin teyakkuzda olduğunu belirten Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Atmaca mevkiinde beklemeye devam ettiklerini söyledi. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ve CHP Sinop milletvekilinin kendileri ile beklemeye devam ettiğini kaydeden Karahan, “Milletvekillerimiz bakanlarla görüştü. Polis bunun üzerine geri çekilip beklemeye başladı. Halen polis-jandarma gelmeye devam ediyor kente. Biraz önce hastaneden bir duyum aldık. Yaralılar gelebilir ona göre tedbirli olun demişler. Yolu boşaltmamızı istiyorlar biz de ‘esas şehri siz tıkadınız, siz boşaltın’ diyoruz. Karşılıklı gergin bir bekleyiş içerisindeyiz”. dedi.

BÜTÜN ESNAF İŞ BIRAKTI

Sabah saatlerinde polisin bir hamle yaptığını ama geri çekildiğini söyleyen Karahan, yaylada kurulan barikatın yanı sıra kentteki durumu şöyle özetledi; “Artvindeki bütün esnaf işyerlerini kapattı, minibüsler iş yavaşlattı. Esnaf vatandaş yürüyerek yukarıya barikat yerine çıkıyor. Araçlarla yollar kapandığı için insanlar km’lerce yürüyorlar. Şimdilik burada toplanmayı uygun gördük.

Saat 11.00 sularında polisin yeniden müdahale için hazırlıklara başladığı öğrenildi. Yeşil Artvin Derneği yöneticilerinden Göksel Bozkurt, Cerattepe’ye çıkan yol üzerinde Atmaca mevkiinde araçlarla kurulan barikatta 2-3 bin Artvinlinin olduğunu belirterek, “Bütün esnaf kepenk kapattı. Çocuklarımız okullara gitmeyerek direnişe destek veriyor. Biz kararlıyız, geçit vermeyeceğiz” dedi.

cerattepe-16şubat

POLİS VALİLİĞİ KUŞATTI

Valiliğin önü zaten güvenlik güçlerince sarılmış durumda. Duruma göre bakacağız, olmazsa buradan topluca yürüyerek kente iner şehri kilitleriz”.

SALDIRI BAŞLADI

Polis, 11.30 sularında gaz bombalarıyla halka saldırmaya başladı.

EGEÇEP: DİRENİŞİN KALBİ ARTVİN’DE

Bu arada EGEÇEP yazılı bir açıklama yaparak Artvin valisine halka müdahaleyi derhal durdurma çağrısı yaptı. “Bugün direnişin ve dayanışmanın kalbi Artvin’de atıyor” başlıklı açıklamasında EGEÇEP, “Artvin Valisi’ne sesleniyoruz; doğaya, halka karşı suç işlemeyin, yaşam alanlarını koruyan Artvinlilere yönelik müdahaleye son verin, yargı kararlarına göre işlem yapın.
Halka karşı yapılacak her türlü eylem suçtur ve bunun emrini veren de uygulayan da suça ortak olmaktadır. EGEÇEP olarak Artvinli yaşam savunucularının yanındayız, olmaya devam edeceğiz, her türlü meşru hakkımızı kullanarak taleplerimizin takipçisi olacağız.” denildi.

CENGİZ HOLDİNG’İN ÖNÜNDE TOPLANMA ÇAĞRISI

Öte yandan Karadeniz İsyandadır Platformu Artvinlilerin mücadelesine destek için İstanbulluları Cerattepe’de altın madeni işletmek isteyen Altunizade metrobüs durağındaki Cengiz Holding’in önünde saat 12.30’da toplanmaya çağırdı.