(Diken – 16 Şubat 2016)

İsmi 17-25 Aralık operasyonlarında geçen Mehmet Cengiz’e ait Cengiz Holding’in Artvin Cerattepe’de başlattığı ‘çıkarma’da polisin gaz bombası ve coplarla saldırısının talimatını İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın verdiği ortaya çıktı.

Milletvekillerinin çabaları fayda etmedi

 

artvin-cerattepe16

Fotoğraflar: DHA

Dün gece Cengiz Holding yetkililerinin bir türlü direnişi kıramayıp başlayamadığı maden projesi için yeniden Cerattepe’ye çıkacağının duyulması, Artvinlilerin topyekün alana gitmesine ve gece boyu nöbet tutmasına neden olmuştu. Bugün polis ve jandarma eşliğinde gelen polisler yaklaşık 3 bin Artvinli ve CHP’li milletvekillerinin arabuluculuk çalışmaları sonuç vermedi.

artvin-cerattepe17

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ve Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, çevik kuvvetin önündeki duvarın üzerine oturarak beklemeye başladı. Polis ekipleri, saat 11.25’te yolun trafiğe açılmaması halinde müdahale edeceklerini duyurdu.

‘Vurun geçin’

artvin-cerattepe15

Polis, kendilerini durdurmak isteyen CHP milletvekillerini de kenara iterek yürüyüşüne devam etti ve yolu kapatan yaklaşık 300 kişilik grubun önüne geldi. Vatandaşların yolu açmaması üzerine grubun üzerine yoğun şekilde biber gazı sıkılmaya başladı. Polis yurttaşlara copla da saldırdı. Saldırı 15 dakika sürdü.

artvin-cerattepe13

CHP Milletvekili Bayraktutan, saldırının ardından arabuluculuk girişimlerini şöyle anlattı: “Bütün bakanları ikna ettik. İçişleri Bakanı Efkan Ala’yı ikna edemedik. ‘Vurun geçin’demiş Bakan. Herkes ikna oldu bir o ikna olmadı. Kendisine bir şey söylemiyorum buradan. Parlamentoya gidince kendisiyle görüşeceğim.”

Bayraktutan ve Barış Karadeniz Artvin Valisi Kemal Cirit’le görüşmek üzere şehir merkezine inerken, bölge halkının da bekleyişi sürüyor. Çevik kuvvet ise ‘şimdilik’ geri çekilmiş durumda.