(Diken, F:@yesilartvinder – 18 Şubat 2016)

Artvin’in dünyanın 100 doğal ormanından birinin bulunduğu Cerattepe mevkiinde halkın tüm direnişine rağmen polis ve jandarma eşliğinde Cengiz Holding çalışanlarının şantiye kurma çalışmaları başlaması üzerine yaşam savunucuları şehirde bir yürüyüş düzenledi.

Yeşil Artvin Derneği’nin çağrısı üzerine saat 17.30 sıralarında Otopark Meydanı’nda toplanan yaklaşık 2500 kişi, “Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez“, “Katil şirket Artvin’i terket”, “Cengiz’in Valisi Artvin’i terk et”, “Vali istifa” sloganları atarak, “Geçit vermem ben zalimin zulmüne” dizeleriyle başlayan şarkıyı seslendirdi.

“Artvin’i yağmacılara teslim etmeyeceğiz” yazılı pankart açan gruba, Artvinlilere ‘terörist’ benzetmesi yapan bir televizyon kanalını şikayet etmeleri için RTÜK’ün telefon numaraları da dağıtıldı.

artvin-yuruyus-iki

Mitingde yaptığı konuşmada, Artvin’in olağanüstü bir dönemden geçtiğini belirten Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, “Ülkemiz ve değerli kamuoyu bilmektedir ki; biz burada sadece Cerattepe’yi, Artvin’i, ormanlarını, canlılarını değil, bir ülkenin kuşatılmışlığa, sömürülmeye ve yok edilmeye karşı onurunu da koruyoruz. Dünyaya birlik olmanın, memleket sevgisi ve vatan savunmasının her türlü kişisel çıkar ve ideolojinin üstünde olduğunu da haykırıyor, 20 yıldır bunu kanıtlıyoruz. Yaklaşık 250 gündür hiçbir şiddet ve söyleme karışmadan yaşamımızı elbirliği gönül birliği ile savunuyor, bir vatan nöbetini sermayeli eşkıyaya karşı tutuyoruz”diye konuştu.

artvin-yuruyus-dort

Kalplerinde sadece Artvin ve yurt sevgisi olan insanlara tarihte görülmemiş bir saldırı yapıldığını belirten Karahan, “Sadece bilimsel kriterleri ve Artvin sevgisini ölçü almış bir çevre eylemine plastik mermiler ve ölçüsüz biber gazı ile yapılan saldırı, kendi halkına yapılmış tarifi mümkün olmayan bir şiddet gösterisidir. Bu şiddet gösterisi, Artvinlilere ve kamuoyuna, haksız edinilmiş ve büyütülmüş sermayenin ne kadar acımasız ve yok edici olduğunu bir kez daha göstermiştir. Yine bu şiddet, Artvinlileri bir kez daha ve çok daha fazla kenetlemiş, Cerattepe’nin ve Artvin’in korunması için tüm gücümüzü ortaya koyacağımızı göstermiştir” ifadelerini kullandı.