(KOS Medya – 19 Şubat 2016)

KOS aktivistleri bugün, Heathrow Havalimanı’na üçüncü pist yapımına karşı eylem yaptıkları gerekçesiyle İngiliz hükümeti tarafından hapis cezasıyla yargılanan Plane Stupid eylemcilerine destek vermek için İngiliz Konsolosluğu önünde eylem yaptı.

13 Plane Stupid eylemcisi, geçtiğimiz Temmuz ayında Heathrow Havalimanı’na üçüncü bir pist yapımına karşı, havalimanının kuzey pistini 3 saat işgal etmişlerdi. Eylemciler, 22 uçağın kalkışını geciktirerek havayolu şirketlerini ekonomik zarara uğratmaları ve yüzlerce yolcuyu bekletmeleri gerekçe gösterilerek hapis cezasıyla yargılanıyorlar.

IMG_3218Kuzey Ormanları Savunması, bugün hapisle yargılanan eylemcilerin yanında olduğunu duyurmak amacıyla İngiliz Konsolosluğu önünde eylem yaptı. Üzerinde Türkçe ve İngilizce “aptal olmayın, daha fazla uçak istemeyin”, “Plane Stupid’e dokunmayın” yazan pankart açan KOS aktivistleri, güvenlik görevlilerinin engelleme girişimlerine rağmen basın açıklamasını okudular.

Türkçe ve İngilizce okunan basın açıklamasında, şöyle dendi: “Yaptıkları işgal eylemiyle insanlığı iklim değişikliğinden kaynaklı yaklaşan felakete karşı cesurca uyaran eylemcilerin 24 Ocak’ta görülen davalarında şirketlerin çıkarlarını koruyan mahkeme başkanı, 24 Şubat’ta muhtemel bir hapis cezası çıkacağı açıklamasını yaptı. Kuzey Ormanları Savunması olarak İngiltere’deki yaşam savunucusu dostlarımıza minnettarız ve onlarla gurur duyuyoruz. İklim değişikliğini durdurmak için mücadele edenler değil, iklim değişikliğine sebebiyet veren şirketler büyük, kirli bir suç işlemektedirler.”

Yaşam savunucuları, basın açıklamasında uluslararası mücadelenin altını çizerek şöyle bitirdi: “Sadece kendi ceplerini doldurmak için doğayı talan edenlerin yeri geldiğinde devletin kolluk güçleri ve yargısı tarafından nasıl korunduğunu yaşadığımız topraklardan çok iyi biliyoruz. Ve inanıyoruz ki devlet-sermaye ittifakının doğa katili, iklim düşmanı projelerine karşı dünyanın dört bir yanından giderek yükselen sesi bir arada gürleştirmek yaşam için, gezegenimiz için boynumuzun borcudur. Bizler Kuzey Ormanları Savunması olarak Planet Stupid eylemcileriyle dayanışma içinde olduğumuzun altını bir kez daha çiziyoruz ve Plane Stupid’deki dostlarımızla birlikte haykırıyoruz:

“Bu daha başlangıç mücadeleye devam!”

IMG_3226

Ne olmuştu: Plane Stupid grubu, Heathrow Havalimanı’na yapılması planlanan 3. Piste karşı 2005’ten beri mücadele etmekteydi. Bu piste karşı çıkış sebepleri, havayolu taşımacılığının uluslararası taşımacılıkta karbon emisyonu en yoğun taşımacılık oluşu ve dolayısıyla böyle bir pist genişletmesinin iklim değişikliği hedefleriyle uyuşmazlığıydı. Eylemciler, seslerinin duyulması için, dünyanın en büyük havalimanlarından olan Heathrow Havalimanı’nı üç saat boyunca bloke etmişti. Eylemciler bu eylem sebebiyle İngiliz Hükümeti tarafından hapis cezasıyla yargılanıyor. 25 Ocak’ta yapılan 2. duruşmada yargıç, 24 Şubat’taki duruşmada büyük ihtimalle hapis cezası kararı okunacağını duyurmuştu.

Plane Stupid’i sosyal medyadan takip etmek için:
 https://www.facebook.com/PlaneStupidUK
www.twitter.com/planestupid

Basın açıklamasının tam metni şöyle:

Plane Stupid aktivistleriyle Dayanışmaya! – Basın Açıklaması

heathrow-protest-b

Plane Studip eylemcilerinin Heathrow eyleminden

Ocak ayındaki davadan hemen önce açıkladığımız gibi, Kuzey Ormanları Savunması olarak Plane Stupid eylemcilerinin yanında olduğumuzu göstermek için İngiliz Konsolosluğu önündeyiz. Geçtiğimiz Temmuz ayında Heathrow Havalimanı’na üçüncü bir pist yapımına karşı çıkan 13 Plane Stupid eylemcisi, havalimanının kuzey pistini 3 saat işgal etmeleri sonucunda 22 uçağın kalkışını geciktirerek havayolu şirketlerini ekonomik zarara uğratmaları ve yüzlerce yolcuyu bekletmeleri gerekçe gösterilerek hapis cezasıyla yargılanıyorlar. Eylemcilerin de dediği gibi böyle bir pistin yapılması, yüksek karbon emisyonuna dayalı havayolu taşımacılığını arttıracak, dolayısıyla halihazırda etkilerini gördüğümüz iklim değişikliği felaketini daha da derinleştiren bir etkisi olacak. Yaptıkları işgal eylemiyle insanlığı iklim değişikliğinden kaynaklı yaklaşan felakete karşı cesurca uyaran eylemcilerin 24 Ocak’ta görülen davalarında şirketlerin çıkarlarını koruyan mahkeme başkanı, 24 Şubat’ta muhtemel bir hapis cezası çıkacağı açıklamasını yaptı.

13 eylemci arasında bulunan ve şu anda hapis cezasıyla yargılanan 28 yaşındaki Rebecca’nın babası Tim Sanderson iklim değişikliği felaketine karşı mücadele eden Plane Stupid’e neden minnettar olmamız gerektiğini şöyle açıklıyor:

heathrowprotest2611a

Plane Studip eylemcilerinin Heathrow Havaalanı’nı böyle bloke etmişlerdi

‘E Nesbit’in Demiryolu Çocukları Filminde 3 çocuğun yoldan çıkma tehlikesi yaşayan bir ekspress treni uyararak büyük bir tren faciasını önlediği meşhur bir sahne vardır. Bunu da demiryoluna girerek ve doğaçlama bir şekilde oluşturdukları kırmızı bayrakları sallayarak yaparlar. Tren tam zamanında durur ve birçok hayat kurtulur. Çocuklar herkes tarafından bu cesur hareketleri sebebiyle takdir edilirler. Ve tabii ki bu uyarıyı demiryolu alanına izinsiz bir girişle yapmışlardır.

Bizler, hepimiz, bu ekspres trenin içindeyiz. Hepimiz iklim değişikliğine doğru hızla yol alıyoruz. Demiryolundan sorumlu insanlar yaklaşan tehlikenin tamamıyla farkındalar. Yolcular da biliyor, trenin makinisti de biliyor. Son sürat hareket etmekte tren, umursamaz ama yaklaşan tehlikenin farkında. Heathrow Plane Stupid eylemcileri de aynı şekilde bizi uyarmaya çalıştılar. Demiryoluna girdiler ve kırmızı bayraklarını salladılar. Evet doğru! Yola izinsiz bir şekilde girdiler ve biz bundan dolayı onlara minnettar olmalıyız.’

Bizler de, Kuzey Ormanları Savunması olarak İngiltere’deki yaşam savunucusu dostlarımıza minettarız ve onlarla gurur duyuyoruz. İnsanı, 1hayvanı, doğayı katleden, iklim değişikliğini tetikleyen her türlü projeye karşı verilen mücadelelerin yanındayız. Yaşam savunucuları olarak biliyoruz ki iklim değişikliğini durdurmak için mücadele edenler değil, iklim değişikliğine sebebiyet veren şirketler büyük, kirli bir suç işlemektedirler.

Bizler, Heathrow’a 3. pist ekleyerek hava trafiğini arttırmak isteyenleri de, Fransa’da Nantes’in 20 km ötesinde kurulmak istenen havalimanı için bölge ekosistemini yok etmeye can atanları da, dünyanın en büyük havalimanlarından birini kurmak için Kuzey Ormanları’nı gözü dönmüşçesine katledenlerden çok iyi tanıyoruz.

Sadece kendi ceplerini doldurmak için doğayı talan edenlerin yeri geldiğinde devletin kolluk güçleri ve yargısı tarafından nasıl korunduğunu yaşadığımız topraklardan çok iyi biliyoruz. Ve inanıyoruz ki devlet-sermaye ittifakının doğa katili, iklim düşmanı projelerine karşı dünyanın dört bir yanından giderek yükselen sesi bir arada gürleştirmek yaşam için, gezegenimiz için boynumuzun borcudur. Bizler Kuzey Ormanları Savunması olarak Planet Stupid eylemcileriyle dayanışma içinde olduğumuzun altını bir kez daha çiziyoruz ve Plane Stupid’deki dostlarımızla birlikte haykırıyoruz:

“Bu daha başlangıç mücadeleye devam!”

Basın açıklamasının İngilizcesi ise şöyle: 

We are in Solidarity with Plane Stupid Activists! – Press Statement

As we stated just before the court case in January, we are in front of the British Consulate to show that as the Northern Forests Defence, we support the Plane Stupid activists. Last July, 13 Plane Stupid activists had occupied the northern runway of the airport for 3 hours, protesting the construction of a third runway in the Heathrow Airport. Now they are being tried for causing economical damages to airway companies by delaying the take-off of 22 airplanes and making hundreds of passengers wait. As the activists inform, the construction of this new runway will increase air transportation based on high carbon emissions, thereby increasing the impact of the climate change disaster, the effects of which we are already seeing. The chief justice, announcing a probable prison sentence on the 24th of February, was protecting the interests of the companies in the 24th January trial of the activists, who, with their occupation action, bravely warned humanity about the impending disaster due to climate change.

Tim Sanderson, the father of Rebecca who is one of the activists, explains why we should be grateful for the plane stupid activists who are fighting against the ongoing process of climate change.

There is a famous scene in The Railway Children by E Nesbit, where three young children avert a railway disaster by warning an express train of a landslide on the line. They do so by stepping on to the railway and waving improvised red flags. The train stops – just in time – and many lives are saved. The children are later praised by everyone for their prompt and courageous action. They were, of course, trespassing on the railway.

We are, all of us, on that express train. We are all hurtling towards climatic disaster. We have been warned by scientists. The authorities responsible for the railway are fully aware of the dangers. The passengers know, and the train driver knows. And still the train roars forward at full throttle, oblivious, yet knowing. The Heathrow Plane Stupid protesters have tried again to warn us. They have stepped on to the runway, and they have waved their red flags. They have trespassed, and we should be grateful to them.

We as the northern forest defence are grateful and proud of our friends in England. We support all the fights against any projects that kill the people, animals, destruct the environment and trigger climate change. We as the defenders of life  are aware that not the activists fighting against climate change  but the corporations which cause the climate change are committing a crime.

We also have the full knowledge of those people who want to increase the airline traffic by adding another runway to Heathrow airport, who are eager to destroy the local ecosystem in Nantes, France by constructing an airport and who want to build the biggest airport of the world to the northern forests of Istanbul.

We know from our very own experience in Turkey how the repressive state apparatus is always there to protect those people who plunder the nature to accumulate wealth for themselves. And We believe that it is our very to duty to establish ties between the social movement in various parts of the world that fight against the projects which are the enemies of the climate and the nature.   As northern forests defense, we reemphasize that we are in solidarity with plane stupid activists and we shout with our friends in Plane Stupid:

‘This is just the beginning, we will keep on fighting!’