(Sendika.org /Foto&Video: KOS Medya – 20 Şubat 2016)

Yaşam savunucularının ortak çağrısıyla Cerattepe’ye yönelik saldırıyı protesto etmek, AKP’nin yağma ve talan politikalarına karşı çıkmak için İstanbul’da bir araya gelenlerin yürüyüşünü polis engelledi. Taksim Tünel’de toplananların önü polis barikatı ile kesildi. Yaklaşık 2 saat boyunca sloganlarla, horonlarla süren eylem polis barikatı önünde yapılan açıklama ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları ile sonlandırıldı

Artvin Cerattepe’de Cengiz Holding tarafından yapılmak istenen madene karşı direnenlerle dayanışma için 20 Şubat’ta saat 19.00’da İstanbul Taksim Tünel’de toplananların önü polis barikatı ile kesildi. Yaşam savunucuları, Tünel meydanında kurulu olan polis barikatının karşısında horona durdu. İki adet TOMA ile İstiklal Caddesi’nin Tünel girişini kapatan polis protesto edildi.

20160220_185118 20160220_185132

Polis barikatının önünde çekilen horonun ardından yapılan açıklamada gün boyunca Artvin’e ulaşmaya çalışanlara yönelik saldırılar, baskı ve yıldırma politikaları protesto edildi. Hopa’da Cankurtaran Mevkii’nde yaşanan saldırıda yaralanan iki kişiye selam gönderildi ve Artvin halkının her akşam saat 20.00’da yaptığı ses çıkarma eylemine destek verildi.

20160220_185725Saat 20.00 sularında polis barikatına doğru yürüyüşe geçen yaşam savunucuları cep telefonları ışıkları ve sloganlar ile Artvin halkının direnişini selamladı.

meltem dincer

Foto: Meltem Dincer

20160220_195328

Barikat önünde gerçekleştirilen ve “Yaşamı savunanlar Artvin’i yağmaya teslim etmeyecek” denilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Bizler İstanbul’da yaşayan yaşam savunucuları olarak Artvin halkının yanındayız. İlan ediyoruz: Dün olduğu gibi bugün de bizleri yurtsuzlaştırmak isteyenlere asla izin vermeyeceğiz. Yaam savunucuları olarak sözümüz şudur: doğamıza ve yaşamımıza kastedilen her yer bizim için direniş alanıdır. Topyekün saldırıya karşı tek yüreğiz. Direne direne kazanacak Cengiz’i Artvin’den, talanı ülkenin yüreğinden kovacağız.”

***

Eylemde okunan basın açıklaması tamamı şöyle:

Yaşamı Savunanlar Artvin’i Yağmaya Teslim Etmeyecek

Yeter artık, izin vermiyoruz!

Altına da üstüne de dokunma!

20160220_200519Artvin’de madene hayır, Cengiz Artvin’den defol!

Yaşam alanlarımıza, tarihi, sosyal ve kültürel değerlerimize, topraklarımıza karşı saldırılar, HES’ler, taş ocakları, maden arama faaliyetleriyle devam ediyor.

Artvin’in yüreğine hançer gibi vurulmak istenen Cerattepe ve Genya maden çıkarma faaliyetlerine karşı Artvinliler’in yaşam mücadelesi her alanda hukuksal ve demokratik eylemlerle sürerken; devlet, askeri ve polisiyle Cengiz Holding’in koruma görevlisi gibi davranarak, yaşam alanlarımıza ve Artvin halkına saldırdı.

Devletin, Artvin’in doğal alanlarına karşı sürdürdüğü ve bugünlerde kolluk şiddetini kullanarak farklı bir noktaya taşıdığı saldırı aslında yeni değil. Cerattepe’de 25 yıla yakın bir süredir hem hukuki hem de fiili, demokratik yaşam alanı mücadelesi devam ediyor. Ve bugün, orada sadece doğa değil, 25 yıllık mahkeme süreçleri hiçe sayılarak hukuk da katlediliyor. Devlet, kendi koyduğu kuralları bizzat kendisi çiğnemiştir. Yargının iptal ettiği ruhsatlara ve durdurduğu çalışmalara rağmen, AKP iktidarı bu katliamdan vazgeçmemiş, Cerattepe’yle birlikte ülkenin her köşesinde yaklaşık 1400 doğal alanı maden sahası ilan ederek yağma ve talana açmıştır. Sadece Artvin’de süren doğa kırımının boyutu, 176 HES, 325 maden ve 8 baraj projesinden anlaşılabilir.

Artvin halkının, yasalara, uluslararası anlaşmalara ve en önemlisi insan ve doğa arasındaki eşsiz ilişkiye aykırı maden arama çalışmalarına karşı 242 gündür geceli gündüzlü nöbet tuttuğu Cerattepe’de, halkın tüm meşru karşı çıkışına rağmen iş makinaları ormana sokulmuştur. Kıyımı engellemeye çalışan Artvin halkının 3 gündür tüm saldırılara ve gözaltılara karşı gösterdiği direniş, devlet tarafından adeta OHAL şartlarıyla bastırılmaya çalışılmış, ama bugün Artvin direnişi Türkiye’nin birçok şehrinden gelen destekle daha da büyümüştür. Dün Türkiye’nin birçok noktasından Artvin’e doğru yola çıkan yaşam savunucularını taşıyan otobüsler onlarca defa durdurulmuş, Cankurtaran mevkiinde ise Artvin halkına gaz bombalarıyla saldırılmıştır. Bugün gemi azıya almış olan bu rant ve iktidar hırsı, ülkenin doğusundan batısına her köşesinde kendini farklı suretlerle göstermekte, bu topraklarda yaşayan tüm halkları tehdit etmeyi sürdürmektedir.

Bugün Cengiz Holding, devletin 6 yakın ilden sevk ettiği kolluk kuvvetinin eşliğinde, Artvin’in doğasına özel yıkım izni verilmiş bir çete gibi çalışmaktadır. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’in halka küfretme terbiyesizliğini, karar vericilerden gizli kapaklı aldığı ihalelerle pekiştiren Cengiz Holding sadece Artvin’i zehirlemiyor. İstanbul’un Kuzey Ormanları’nı 3. havalimanı projesiyle, Hasankeyf’in eşsiz kültürel ve tarihi mirasını Ilısu Baraj projesiyle, Çanakkale Karabiga’nın kıyılarını ve ormanlarını termik santral projesiyle, Marmara Denizi’ni Maltepe Dolgu projesiyle katleden Cengiz Holding, Karadeniz’in doğal dengesini alt üst edişin ilk adımını da Karadeniz Sahil Yolu ile atmıştır. Ve bunca talana ek olarak Mehmet Cengiz sadece yerelleri değil, tüm ülkeyi ölümle tehdit eden Mersin Nükleer Santrali projesinin de deniz kısmındaki inşaatı sürdürmektedir. Cengiz Holding, memleketi insanı ve doğasıyla topyekün katleden, tüm yaşam alanlarımızdan söküp atmamız gereken bir ur halini almıştır.

Bizler, İstanbul’da yaşayan yaşam savunucuları olarak, HES’lere, taş ve maden ocaklarına, Yeşil Yol gibi doğal alanlarımızı paramparça edecek yaşam düşmanı projelere karşı her zaman omuz omuza olduğumuz direnen Artvin halkının bugün de yanındayız. Yeniden ilan ediyoruz: dün olduğu gibi bugün de bizleri yurtsuzlaştırmak isteyenlere asla izin vermeyeceğiz. Yaşam savunucuları olarak sözümüz şudur: doğamıza ve yaşamımıza kastedilen her yer bizim için direniş alanıdır. Topyekün saldırıya karşı tek yüreğiz. Direne direne kazanacak Cengiz’i Artvin’den, talanı ülkenin yüreğinden kovacağız.

Bu hala başlangıç, mücadeleye devam!

20160220_183016