(Nejla Kahramanoğlu / Bianet – 22 Şubat)

İstanbul’un Eyüp ilçesinin 21 mahallesinden biri olan Karadolap’ta kentsel dönüşümle yıkılması planlanan evlerde oturanlar için çok katlı konut projesi yapıldı. Ancak çok katlı binalar mahallenin yeşil alanına yapılacak.

Eyüp Belediyesi’nin iş makineleri 18 Şubat Perşembe günü erken saatlerde Karadolap Mahallesi Gülistan Sokak’ta bulunan yeşil alana girdi. Yıkım ekiplerine bir otobüs dolusu polis eşlik ediyordu. Arkalarında iki akrep ve bir TOMA vardı

Yeşil alan Karadolaplılar tarafından yıllardır savunuluyor. Yine direndiler yıkım ekipleri geri çekildi.

Parkta nöbet

a1Mahalleli o günden beri gündür parkta nöbet tutuyor. Geceleri ateş yakıp ısınıyorlar. Eyüp’te yeşil alanlar her geçen gün daha fazla talan ediliyor; çocuklarının oyun alanları birer birer ranta açılıyor. Karadolaplılar mahalleli nefes alacak yerlerinin kalmamasından, olacak herhangi bir depremde afet bölgesinin ellerinden alınacak şikayetçi.

Tapuları yok

Eyüp’ün 21 mahallesinden biri olan Karadolap yıllardır kentsel dönüşüm tahdidiyle karşı karşıya. 2003’ten bu yana tapularını alamıyorlar, evlerinin bulunduğu yerler imar planında yeşil alan olarak görünüyor. Hazine arazilerine yapılan konutlara af getiren 4916 sayılı kanun Temmuz 2003’te yürürlüğe girmişti. İşin ilginç yanı Karadolap’taki yeşil alanlar yıllardır imara açılıp müteahhitlere birer birer satılıyor.

Yetkililerle toplantı

aAlibeyköy Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nde 19 Şubat günü bir toplantı yapıldı. Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın ve İBB Gecekondu Mesken Müdürü Abdulkadir Yılmaz mahalle sakinlerinin yeşil alanlarla ilgili sorularını yanıtladı.

İBB Gecekondu Mesken Müdürü Yılmaz Karadolap Mahallesi’nde imar planında okul, ibadethane ve yeşil alan olarak görülen yerlerde gecekondular bulunduğunu söyledi. Yılmaz bu gecekonduların yıkılacağını belirtti. Yılmaz’a göre bu evlerde yaşayanlar yine Karadolap Mahallesi’nde inşa edilecek konutlara yerleştirilecek böylece Karadolaplılar “mağdur” edilmeyecek.

Ancak bu noktada bir sorun var. Çünkü Yılmaz’ın üzerine konut yapılacağını söylediği alan halihazırda mahallenin park ve afet toplanma alanı. Projeye göre bu yeşil alana 68 katlı konut inşa edilmek isteniyor.

Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek ise “Yaptığımız hiçbir işin dokunulmazlığı yoktur. Ortada bir yanlış varsa idari mahkeme kararıyla, bir kısmı da bizim tarafımızdan düzeltilir. Yapılan müracaatlarınız, talepleriniz ilgili makamlarca dikkate alınıp cevap verilecektir” dedi.

Yeşil alan açmak için yeşil alanı yıkıyorlar

Toplantıya katılan mahalleli ise çok katlı binayla ilgilenmediklerini park, yeşil alan olarak kalmasını istediklerini söyledi.

Karadolaplılar adına konuşan mahalle muhtarı Ali Ekber Binici:

“Sizlerin görevi vatandaşın talebine göre ilerlemektir. Sizler mahalleliye ya da yıkacağınız konutlarda ki insanlara nerede yaşamak istediklerini sordunuz mu? Diğer yandan ada olarak yeşil alan gözüken yerlerde istediğinizde nasıl bir kısmını müteahhitlere verip konut inşa edildiğini biliyoruz. Halkın talebini defalarca sizlere bildirdiğimi biliyorsunuz. Bu halkın talebi yeşil alanların bu şekilde kalmasıdır. Çözüm yeşil alanlara 68 katlı konutlar yapıp, gecekondu sakinlerini yerleştirmek değildir. Zaten 350’ye yakın gecekondu var, diğerlerine ne olacak peki. Bizim önerimiz yerinde dönüşümün olması ada bazında imara açılması belli yerini konuta, yeşil alana ayırıp diğer yerlerini de sağlık ocağı, kreş, okul ne gibi ihtiyaçlar varsa o şekilde yapılmasını öneriyoruz” dedi.