(Seçkin Sağlam / Çanakkale Olay – 24 Şubat 2016)

Artvin Cerrattepe’de yapılmak istenen altın madeni ne karşı süren direnişe destek de giderek büyüyor. Başta çevre örgütleri olmak üzere, demokratik kitle örgütleri ve yurttaşların desteği büyüyor. Cengiz Holding tarafından yapılması planlanan altın madenine karşı gece gündüz eylem yapan yurttaşlara uygulanan şiddet de Artvin’e yönelik ilginin giderek artmasına neden oldu…

Altın madencilerinin bir başka hedef yeri olan Çanakkale de, Artvin Cerrattepe’ye duyarsız kalmadı. Kazdağları Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği de Artvin Cerrattepe’ye destek veren örgütlerden biri. Bölgedeki direnişe destek vermek, Cerrattepe için yurttaşların yanında olmak amacıyla Artvin’e giden Kazdağları Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği doğa talanına ‘hayır’ dedi.

Artvin’de uygulanan doğa talanının Kazdağları’nda da yapılmak istendiğini ifade eden Kazdağları Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği yetkilileri, felaketlere yol açacak, doğanın ve çevrenin tahrip olmasını sağlayacak bu tür girişimlere son verilmesini istedi. Artvin’deki halk direnişini destekleyen Kazdağları Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, “Kazdağları da Artvin’in yanındadır. Cerrattepe ne ise Kazdağları da odur” dediler.