(KOS Medya – 27 Şubat 2016)

Fransa’da doğaya zarar verecek olan NDDL Havaalanı’na karşı mücadele veren ZAD’la dayanışmak için bugün dünyanın pek çok şehrinde eylem yapıldı. İstanbul’daki eylem ise 27 Şubat Cumartesi günü, Fransız Konsolosluğu’nun önündeydi.

Fransa hükümeti, Notre Dame des Landes’da yapmak istediği havalimanına karşı, sayısız canlının yuvası olan ormanları, sulak alanları, tarım arazilerini savunan ZAD eylemcilerini, savundukları alandan tahliye etmeye çalışıyor. ZAD, hükümetin tahliye girişimine karşı, 27 Şubat’ta dünya çapında eylem çağrısında bulunmuştu.

Taksim’deki Fransız Konsolosluğu’nun önünde, üstünde Fransızca ve Türkçe “ZAD her yerde” ve “Dünyanın tüm ağaçları evimiz, dünyanın tüm ormanları savunulacak alandır” yazılı pankart açan Kuzey Ormanları Savunması (KOS), bir süre burada eylem yaptı. KOS adına basın açıklamasını okuyan Prof. Zerrin Bayrakdar, “Kuzey Ormanları Savunması olarak ormanı, yaşamı ve doğayı savunan ZAD’ın yanında olduğumuzu duyurmak için buradayız. ” dedi.

Basın açıklamasının tam metni şöyle:

Kamuoyuna ve dünyanın her yerinde yaşamı savunan dostlarımıza…

Yarın 27 Şubat, Fransa’da yapılmak istenen yeni NDDL Havalimanı’na karşı mücadele eden ZAD ile dünya çapında dayanışma günü… Kuzey Ormanları Savunması olarak ZAD’ın yanında olduğumuzu duyurmak için bugün buradayız.

Fransa hükümeti, Notre Dame des Landes’da yapmak istediği havalimanına karşı, sayısız canlının yuvası olan ormanları, sulak alanları, tarım arazilerini savunan ZAD eylemcilerini, savundukları alandan tahliye etmeye çalışıyor. ZAD otonomları ve birlikte mücadele ettikleri yaşam savunucuları, 27 Şubat’ta Fransa çapında büyük bir kitlesel mobilizasyon çağrısında bulunmuştu. Bu mobilizasyonun amacı, hem çiftçilerin ve ZAD otonomunun tahliye edilmesi girişimlerinin durdurulması, hem de NDDL Havalimanı’nı projesinin kesin bir şekilde iptal edilmesi…

Bölge halkı ve yaşam savunucuları, toplumsal/çevresel yıkımı, verimli tarım arazilerinin yok edilmesini ve iklim değişimine katkıları dahil uçakların çevresel etkilerini; insan yaşamlarının ve toprağın her fırsatta paraya çevrilmesini protesto ediyor. ZAD’a destek olmak için bugün dünyanın birçok köşesinde de destek eylemleri yapılmakta…

2007’den beri ZAD yaşam savunucuları bölge halkıyla birlikte mücadele vererek, bölgede birlikte yaşıyorlar. Notre-Dame-Des-Landes’teki ZAD otonomunu tahliye etme girişimine karşı Ocak başında yapılan dayanışma ve direniş çağrısının ardından başlayan eylemler ve dayanışma etkinlikleri, Fransa ve dünya çapında onbinlerce insanın katılımıyla sürmeye devam edecek.

Bugün tüm dünyada, ZAD (Zone À Défendre – Savunma Alanları) ile dayanışma eylemleri düzenlenecek. Biz de Kuzey Ormanları Savunması olarak Fransa Ormanları’nı savunan kardeşlerimizin yanında olduğumuzu duyuruyoruz.

Ormanı, doğayı ve yaşamı savunmaya devam eden ZAD’ın yanındayız!

Dünyanın tüm ağaçları kardeşimiz, dünyanın tüm ormanları savunulacak alandır!

Yaşasın uluslararası dayanışma, ZAD her yerde!

 

KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI