(KOS Medya – 28 Şubat 2016)

Dün, 27 Şubat Cumartesi günü, Fransa’nın Nantes kenti yakınlarındaki geniş ormanlık ve tarım arazisine yapılmak istenen “Notre-Dame-des-Landes” havalimanına karşı elli bini aşkın kişi sokağa çıktı, bisikletleri ve traktörleriyle birlikte eyleme katılanlarla birlikte otobanı keserek yürüyüş yaptı.

Des-manifestants-opposes-a-la-construction-de-l-aeroport-de-Notre-Dame-des-Landes

Fransa hükümeti, Notre Dame des Landes’da yapmak istediği havalimanına karşı, sayısız canlının yuvası olan ormanları, sulak alanları, tarım arazilerini savunan ZAD (Zone À Défendre – Savunma Alanları) eylemcilerini, savundukları alandan tahliye etmeye çalışıyor.

On yılı aşkın süredir devam eden protestolar ve hukuk mücadelesinde eylemcilerin talepleri, havalimanı projesinin iptal edilmesi ve bölgede yaşayanların tahliye edilmesine dair mahkeme kararının iptal edilmesi. Tahliye iptaline dair mahkemeye başvuruları geçen ay reddedilmişti.

CcPF3oWUYAADRgsImage processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-02-27 16:53:07Z | | IDR–“›Ÿ˜… àrW

 

Bölge halkı ve yaşam savunucuları, toplumsal/çevresel yıkımı, verimli tarım arazilerinin yok edilmesini ve iklim değişimine katkıları dahil uçakların çevresel etkilerini; insan yaşamlarının ve toprağın her fırsatta paraya çevrilmesini protesto ediyor.

Eylem sırasında, ZAD’a ve havalimanına karşı yaşamlarını savunanlara destek vermek için İstanbul’da Fransız konsolosluğu önünde eş zamanlı dayanışma eylemi yapan Kuzey Ormanları Savunması’nın dayanışma metni de okundu, sevinç ve coşkuyla karşılandı. ZAD, 27 Şubat’ta dünya çapında dayanışma eylemleri için çağrı yapmıştı. Kuzey Ormanları Savunması da Fransa’nın pek çok bölgesinde suyu, toprağı, ormanları ve yaşamı savunan ZAD hareketinden kardeşlerini selamlamış, “Fransa Devleti ve sermayesi bilmelidir ki; ne Notre-Dame-Des-Landes’i ne Sivens Ormanları’nı ne de ülkemizdeki işbirlikçilerinizle birlikte kıyıma giriştiğiniz Kuzey Ormanları’nı savunma irademizi yenemezsiniz. Bizler toprağın, suyun, ormanın çocukları, ayrılmaz parçalarıyız. Doğaya karşı savaşmayı, tüm insanlığa ve kendinize zulmetmeyi bırakın!” demişti.

12798863_157398617978655_8912396258074319879_n12768133_157399037978613_5420699746013910606_o

ZAD Her Yerde!

İstanbul’da yapılan eş zamanlı eyleme selam gönderen yaşam savunucuları uluslararası dayanışmayı da kürsüden okudukları şu açıklamaylaZAD-Kos-foret-de-Fatih-Istanbul selamladılar:

İnanılmaz bir yürüyüş!

Şunu bilin ki yalnız değiliz. Size bir mesaj iletmek istiyorum. Türkiye’den geliyor.

Şu anda İstanbul’da Fransız Konsolosluğu’nun önünde, Kuzey Ormanları Savunması’nın çağrısıyla, bir ZAD’a destek gösterisi yapılıyor.

Yalnız Nantes havaalanı projesine karşı verilen mücadeleyi değil, ZAD’ın siyasi projesini de yakından izliyorlar.

Türkiye’de de buradaki gibi, gereksiz ve zararlı projeler doğayı, ormanları, kıyıları, tarihi yerlerleri ve yaşayanların hayatını mahvediyor. Üstelik bunlar çoğunlukla Dünya Mirası olan sit alanlarında, ya da koruma altındaki türleri barındıran, özel ekosistemlere sahip yerlerde yapılıyor.

dünyanın tüm ağaçları

ZAD’la eş zamanlı eylem düzenleyen yaşam savunucuları İstanbul – Fransız Konsolosluğu önünde

Akarsuların yolunu kesen sayısiş HES projesi, üç nükleer santral projesi (teşekkürler EDF, teşekkürler Rusya), bir çok siyanürle metal çıkarma projesi var…

Karadenizin dağlarında turistik olduğu iddia edilen 1600 km’lik bir otoyol eşsiz bir doğayu ve yerel halkın hayatını tehdit ediyor…

İstanbul’da, üçüncü havaalanı, üçüncü Boğaz köprüsü, Karadeniz ve Egeyi birleştirmek amacıyla yapılmak istenen koca bir kanal ve yine birçok dev ve zararlı proje bu betonlaşmış şehrin, son orman parçalarını yok ediyor, AVM’ler son parkları yok ediyor, son ağaçları yok ediyor.

Bütün bunlar, rant için ve azami yolsuzlukla yapılıyor.

Hayır ZAD yalnız değil! Buradan Türkiye’de ve her yerde, hep birlikten aynı düşmanlala mücadele ediyoruz.

Şu anda İstanbul’daki arkadaşlarımızın attığı slogan dediği gibi:
Yaşasın uluslararası dayanışma! ZAD her yerde!

Onlara birlikte türkçe yanıt verelim ZAD her yerde!

 

9025362-14334407