(İHA / Birgün – 1 Mart 2016)

Mersin’in Silifke ilçesindeki Kuş Cenneti’nde henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı yangın çıktı.

Kamyoncular Kooperatifi’nin yaklaşık 3 kilometre alt kısmında henüz bilinmeyen bir nedenden yangın çıktı. Yangın yerine gelen Orman İşletme arazözleri ve Mersin Büyükşehir Belediyesi itfaiyeleri, arazi şartlarının uygun olmaması nedeniyle yangına müdahale edemedi. Jandarma, çevrede güvenlik önlemleri aldı. 300’ün üzerinde kuş türü ve çok sayıda bitki türünün bulunduğu Göksu Deltası’ndaki yangında şu ana kadar yaklaşık 100 dönüm sazlık arazi yanarken, devam eden yangına müdahale şansı olmadığı için kendiliğinden sönmesi bekleniyor.

Yetkililer, sazlık alanda çıkıp rüzgarın da etkisiyle yayılan yangından etkilenen kuş türlerinin ve bitki örtüsünün tespiti için sabah saatlerinde çalışma başlatılacağını bildirdi.

a1Taşucu Eğitim ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı Başkanı Arslan Eyce, çıkan yangın nedeniyle kuşların barınma ve yumurtlama alanlarının yok olduğunu belirtip, koruma altındaki Göksu Deltası’nın korunması amacıyla gerek yurttaşların gerekse yetkililerin daha duyarlı olması gerektiğini belirtti.