(Bayram Kale / CHA – 28 şubat 2016)

Tokat’ın Erbaa Belediyesi tarafından Cumhuriyet Mahallesi Gazi Bulvarı üzerinde bulunan çam ağaçları ‘Yeni Erbaa’ projesi kapsamında kesildi.

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Nurten Öcal Çamlıbel, 2 gecedir saat 01.00 civarında bulvar üzerindeki ağaçların kesildiğini belirterek, “1938/1942 depreminden sonra Erbaabüyük bir deprem daha yaşadı. 2016’da yine büyük bir deprem, ağaç katliamı yaşanıyor. Ve buna sessiz kalan efsunlanmış Erbaa sana da yazıklar olsun. Yaşanmışlıklar hatırada kalır, silinmez, yok edilmez. Tarihine yaşlısına sahip çıkmayan geleceğini bilemez.” diye tepkisini dile getirdi.

Yılların çam ağaçlarının kesilmesine sert tepki gösteren Çamlıbel, “Kocaman çam ağaçları ölü toprağı gibi serildi. Cadde bomboş. Araştırdım, sordum. Orman İşletme Şefliği’nden aldığım bilgilerde bir çam ağacının bin yıllık ömrü var. Çürüyeni kesersin buna karşı değiliz. Ama hepsini kesince bu bizleri üzdü. Kökten bitirdi işi. Caddeler bölüm olduğu için sadece evimin önü kaldı. Hastane önüne giden yer kaldı. Onu da bu gece kesecekler. Dün gece saat 20.00’da başlandı kesilmeye nasıl olsa vatandaş bir şey demiyor.” dedi.

‘BELEDİYE BAŞKANI TİCARİ ARABANIN İÇERİSİNDE GEZİYOR’

Kesimin yapıldığı gece Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım’ın özel bir ticari araçla kesim yapılan bölgede gezdiğini iddia eden Mahalle Muhtarı Nurten Öcal Çamlıbel, “Ticari arabanın içinde oturmuş geziyor. Gelsene çalışanların yanında bekle. Daha önceden peyderpey topladı, kestirdi ağaçları dikkat çekmesin diye, şimdi de topluca ağaçları kestirdi.” diye konuştu.

‘KESİM İÇİN İŞ MAKİNALARINI ÇOĞALTTI BİR ANDA KÖKTEN BİTİRECEK’

Dozer ve kesim araçlarının çoğaldığını anlatan Çamlıbel, “İş makinalarını iki katına çıkarttı. Hemen işlemi tamamlamak için. Bizler Erbaalı olarak her bir ağaca sarılsak sahip çıksak bu iş bu noktaya gelmezdi. İki ağaç kaldı, onu da bu gece kesecekler.” ifadelerini kullandı.