(A Platformu – 2 Mart 2016)

Bu çığlık Antalya falezlerinin çığlığıdır ve bu çığlığı duyan bütün Antalyalıların harekete geçmesini ve yeniden başlayan katliamın durdurulmasını istemektedir. Bababurnu Deniz fenerinde daha önce mühürlenen inşaat yeniden başladı.

Antalya’da 1’inci derece doğal SİT alanı olan falez kıyı bandının denize uzandığı Bababurnu Deniz Feneri’nde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı planlara göre kafe-restoran olarak turizme açılması için inşaat yapımına başlanmış, ancak, Muratpaşa Belediyesi ekiplerince 18 Aralık 2015 tarihinde mühürlenmiştir. Falezlerin üzerinde 1. derece doğal sit alanında yaşanan katliamın adeta belgesi niteliğinde olan mühürlenme işleminin gerekçesi; “falezlerin toprakla doldurulduğu, bodrum ve teras kat yapma hakkı olmamasına rağmen bu yapıların inşasına başlandığını” tutanaklarda belirtilmiştir.

buluşuyoruz

Ancak bu tutanak hiç yokmuş gibi, 1. derece doğal sit alanı falezlere zarar verilmiyormuş gibi, bugün de aynı şekilde yeni katliam başlamış, tıpkı eskisi gibi efalezler toprakla doldurulmuş, beton dökmek için kalıplar hazırlanmış, falezlerin üzerinde beton bina duvarları sıvanmaya başlanmış ve toplamda 6-7 işçinin çalışmalar yaptığı görülmüştür.

Bu inşaata sebep olan süreç 7 yılda şöyle işlemiştir:

1. derece sit alanında beton hazırlı3ğıUlaştırma Bakanlığı Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Bababurnu Feneri’ni turizme açmak için ihaleyle bir şirkete kiralamıştır.

Kiralanan bu alanın turizme açılması için 2009´da bazı çalışmalar yapılmış; ancak, yerel yönetimler onay vermemiştir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise planı res´en yaparak “turistik tesis alan” olarak planlamış, onaylamış ve askıya çıkarılmak üzere Muratpaşa Belediyesi´ne göndermiştir.

1. derece Doğal SİT alanlarını korumakla yükümlü olan Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu plana onay verirken, Muratpaşa Belediyesi´nde plana yönelik itirazların toplandığı askı sürecinde Muratpaşa Belediyesinden itiraz olmamış, planlama süreci de böylece tamamlanarak, Muratpaşa Belediyesi´nden aldığı inşaat ruhsatıyla firma, Deniz Fenerini de içine alan 1248 metrekarelik alanda, Bababurnu´nda 71 yıllık deniz fenerinin müştemilatını yıkarak; 1. Derece Doğal Sit alanı olan falezlerin üzerinde, betonarme inşaata başlamıştı.

KAMUOYU BİLMELİDİR Kİ; 1. DERECE SİT alanlarında beton dökülemez!

1. derece doğal SİT alanları çocuklarımızındır; gelecek kuşakların değerleri, onlara bırakmak için koruma altına alınmıştır. Koruma altına alındıkları için de 1. derece doğal sit alanlarında çivi dahi çakılamaz!

Bababurnu Deniz Fenerinde çivi çakmak şöyle dursun, adeta hallaç pamuğu gibi atılmış ve her türlü tahribat yapılmıştır ve de yapılmaya devam edilmektedir. Fenerin çevresinde beton dökmek için kalıplar hazırlanmış, her yanı kazılmış, toprak dökülmüştür.

SİT alanlarında yapılacak işlemlerde, hem koruma kurulları, hem de yapı denetim kanuna göre bütün işlemler projelendirilmektedir ve proje denetimi yapılarak hassasiyetler ortaya konmaktadır. Burada bu işlemlerin hiç birinin yapılmadığı ortaya çıkmaktadır.

Alanda yapılan işlemler ne koruma kurullarının, ne de yapı denetim kanunlarına sığmaktadır.

Tahribat yapılan alan Mutpaşa Belediyesine 200-300 metre mesafededir.

Kamuoyunun hassasiyetle takip ettiği Bababurnu Deniz Feneri’nde 3 gündür güpegündüz SİT alananı tahrip eden inşaatlar devam etmektedir.

Bizler, konuyla ilgili olarak bugün itibariyle Muratpaşa Belediyesine bir dilekçe ile durumu hem haber vermiş , hem de gerekli işlemleri yapmasını talep etmiş durumdayız.

Belediyenin hızla hareket ederek alanı tekrar mühürlemiş olacağını ümitle bekliyoruz.

5 Martta bütün Antalyalıları Bababurnu Deniz Fenerinde 5 çayına bekliyoruz

Bababurnu Deniz Feneri Antalya halkının ve de çocuklarımızındır. Bize ve çocuklarımıza ait bu alanı korumak için hertürlü çabayı vermeye devam edeceğiz.

Gerekirse Çevre ve Şehircilik Bakanlığının tehlikelerinden de koruyacağız ve sit alanında bu yanlışın yapılmasına izin vermeyeceğiz. Bizler, bu nedenle bütün Antalyalıları 5 Mart 2016 Cumartesi günü Bababurnu Deniz Feneri’nde 5 çayına bekliyoruz. Lütfen herkes böreğini, poğaçasını, pastasını, kısırını, bisküvisini alıp gelsin ve hep birlikte çay içerek bu alanın Antalya halkının olduğunu bir kez daha gösterelim ve de hep birlikte koruyalım.

Antalya halkına tekrar anımsatıyoruz: Durum çok acildir! Tahribat hızla devam etmektedir. Yetkililer hızla gereğini yapmalı, inşaatı derhal durdurmalı, yapılmış beton inşaatları çocuklarımız adına derhal yıkmalıdır!!!

A Platformu (Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu)