(Zekeriya Fırat / Hedef Halk – 27 Şubat 2016)

Tekkeköy Belediye Başkanı Togar, kirleten bacaların insan ve doğa sağlığını nasıl etkilediğini araştıracak. ‘Bir tek kişi bile bu bacaların kurbanı’ ise o raporla dava açacağız” dedi.

Bir zamanlar azot ve bakır fabrikası nedeniyle milyonlarca lira ‘ürünleri yaktığı gerekçesiyle’ köylüye ödenen tazminatlarla gündeme gelen Samsun’un Tekkeköy ilçesinde şimdi ‘insan ve doğa sağlığı’ yine ölümle karşı karşıya. Kirleten bacaların adeta kümeleştiği Tekkeköy’de ulusal kirlilik sınırı 81 kat aşılırken, çevre ilçelere de ölüm kusuyor.

Kirleten enerji santralleri ve fabrikalar ilçeyi Türkiye’nin en kirli noktası haline getirirken, şimdi de milyon dolarlık tazminat davaları için düğmeye basıldı. Başkan Togar, eski dönemdeki azot ve bakır fabrikalarının bacalarından çıkan zehirli gazlar nedeniyle köylüye ödenen tazminat davalarını hatırlatarak, ilçedeki vatandaşların sağlık kontrolü yaptırmalarını ve etkilenen varsa tazminat davası açacaklarını söyledi.

KİRLİLİK SINIRLARI ÖLÜMCÜL NOKTADA

manset-(2)-011

Dünya İşitme Engelliler Olimpiyatı’nda ana merkezi olan, kongre merkezlerinin yapıldığı bir ilçe olan Tekkeköy’ün Türkiye’nin en kirli noktası haline gelmesi, gözleri ilçeye çevirdi. Belediye Başkanı Hasan Togar’ı da isyan ettiren kirletme ölümcül noktalara ulaştı. İlçede ulusal kirlilik sınırları 81 kat, asit yağmuru oranları ve karbonmonoksit miktarı 10 kat aşılınca, kirleten bacalara tazminat yolu da gündeme geldi. Bu kez ürünlerin yanı sıra insan sağlığını etkilediği için Avrupa ve Amerika’da gündeme gelen ‘milyon dolarlık tazminat davaları’ hedefleniyor.

DAVALARIN AÇILMASI İÇİN ÖNDER OLACAĞIM

manset-(4)-006

Kirleten bacaları resmen ihbar eden ve yetkilileri göreve davet eden Başkan Togar, şimdi ise insan sağlığını olumsuz etkilediğiyle ilgili bir raporun peşine düştü. OMÜ’deki öğretim üyelerinden bu konuda destek isteyen, çevrecilerin bu konuya el atmasını talep ede Togar, Tekkeköy’de de sağlık sorunu olanların, hastalığında bu kirliliğin payını ortaya koyacak rapor edinmesini istedi. “Bizlerin yaşam haklarına saygı göstermeyen şirketlere milyon dolarlık tazminat davaları açılması için önderlik yapacağım” diyen Başkan Togar, “Yatırımcıdan şunu istiyoruz, bu ilçe gerçekten çok önemli bir ilçedir. Biz dünyanın gündemine hep olumsuzlarla Türkiye’nin gündemine taşınmaktan artık bıktık. Normal ulusal kirlilik sınırlarının 81 katı aşmışız. Samsun ve Tekkeköy ilçesi kırmızı nokta olmuş” dedi.

KANSER BU İLÇENİN TIBBİ BİR GERÇEĞİ OLDU

manset-(1)-008

Şu anda bile ilçeye asit yağmurunun yağdığını belirten Başkan Togar şöyle devam etti: “Geçen hafta Çarşamba günü kükürt dioksit defalarca tavan yaptı. Hava ile buluştuğunda asit yağmurları halinde yağıyor. 7 yaşındaki bir çocuğun ciğerleri ne halde, yaşlılar zor nefes alıyor. Tekkeköy’deki hastalıkların incelenmesini istiyorum. Ben ve ailemde burada yaşıyoruz, kayıtsız kalamayız. İnsanımızdan önemli ne olabilir ki. Geçen haftaki değerler ulusal sınırları 450 olması gereken değer, 4 bin 60’a yükselmiş. Dün havada bulunan ve direkt teneffüs yolu ile kana karışan bir element 620’lere yükselmiş. Yani resmen öldürülüyoruz. Bu fabrikaların insanımızı zehirlediğini ortaya koyup tazminatlarında peşine düşeceğiz. Amerika’da İngiltere’de bir sigara yüzünden, bir fabrika yüzünden etkilendiğini iddia eden ve kanıtlayan insanlar milyonlarca dolar tazminat alıyorlar. Biz de burada insanın yaşamını, organlarını, kanser vesilesi ile de etkilenen bir tıbbi gerçekten bahsediyoruz. Bunu belgelediğimizde biz de milyonlarca dolar tazminatla alakalı bir yol açabiliriz. Bu konuda bilim adamlarımıza görev düşüyor. Tekkeköy’e yardımcı olun”.