Okuma süresi: 2 dakika

(KOS Medya / Foto: Alakır Nehri Kardeşliği – 3 Mart 2016)

Antalya Alakır’da bu sefer de biri 300 yaşında diğeri ise 250 yaşlarındaki iki meşe ağacı katledildi!4

18. yüzyıldan kalmış, insanoğlu tarihini kanla barutla yazarken köklerini Alakır Vadisi’nde bu toprakların derinlerine salarak yaşama tutunan biri 300 yaşında anıt ağaç statüsündeki kermes meşesi, diğeri 250 yaşlarındaki ‘istikbal anıt ağacı’ statüsündeki mazı meşesi geçtiğimiz Pazartesi Kürce HES şantiye şefi Ali Süzen ve çalışanları tarafından katledildi.

 

kermes ağacı

“Adı: Kermes Meşesi Çapı: 71 cm Yaklaşık yaşı: 300 yıl Bugün (29 Şubat 2016) saat 14:00 itibariyle katledildi. Direkt “Anıt Ağaç” statüsüne girdiğinden koruma altına alınması için açtığımız dava süreci devam ederken, Metamar/Dedegöl Enerji şirketine ait Kürce HES’in şantiye şefi ‘Ali Süzen’ tarafından..”

Meşe ağaçlarının bulunduğu bölge daha önce kesilmek amacıyla işaretlenmiş, Alakır Nehri Kardeşliği’nden dostlarımız da 9 Şubat 2016 tarihinde “acil yürütmenin durdurulması” talebiyle dava açmıştı. Davanın açılmasından 20 gün sonra, 29 Şubat Pazartesi günü ise şantiye şefi Ali Süzen ve yanında çalışan 20 kişi ve 2 kepçe ile alana girdi. Alakır Nehri Kardeşliği’nden yaşam savunucusu dostlarımız Birhan ile Tuğba bu gelişme üzerine önce Kumluca Orman Müdürlüğü’nü ardından Kumluca Jandarma Komutanlığı’nı harekete geçirmeye çalışsa da yetkililerin durumla ilgilenmemeleri sonucunda iki anıt ağaç testerelerle kesildi.

Mahkeme süreci devam ederken katledilen iki ağacın failleri hakkında suç duyurusunda bulunan Birhan ile Tuğba ise dün (2 Mart) Kumluca Jandarma Komutanlığı’nda konuyla ilgili ifade verdi.

Sadece bir kaç on yıl ömrü olan HES’ler uğruna binlerce yıllık kadim toprakları, kurdu, kuşu, börtü böceği katleden bu sisteme karşı Alakırlı yaşam savunucucsu dostlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.

Alakır Nehri Kardeşliği’nin Danıştay tarafından da onanan “Alakır Vadisi’nin 1. Dereceden Doğal SİT Alanı olarak koruma altına alınması” kararının uygulamaya geçilmesi için açılan imza kampanyasıyla yoluyla destek olmak için: Alakır Vadisi’nin korunmasına yönelik danıştayın onadığı SİT kararı bakanlık tarafından tescillensin

 

mazı ağacı

“Adı: Mazı Meşesi Çapı: 110 cm Yaklaşık yaşı: 250 yıl Bugün (29 Şubat 2016) saat 14:00 itibariyle katledildi. “İstikbal Anıt Ağaç” olarak koruma altına alınması için açtığımız dava süreci devam ederken, Metamar/Dedegöl Enerji şirketine ait Kürce HES’in şantiye şefi ‘Ali Süzen’ tarafından.”