(Sol – 2 Mart 2016)

Atıklar, Düzce’nin ve İstanbul’un içme suyu olan Melen Çayı’na dökülüyor. Halk ise yaşamlarını savunmak için 2 aydır nöbet tutuyor.

Düzce’nin Hecinler mevkiinde halk, 2 aydır köylerinin yakınındaki “katı atık bertaraf tesisi”ne karşı direniyor. Bu tesisin yaptığı sızıntıyla Melen Çayı’nı kirlettiğini söyleyen köylüler günlerdir nöbet tutuyor. Esençam, Hasanlar ve Esentepe köylülerine geçtiğimiz günlerde Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ve Kocaeli Şubesi yönetimleri ile Düzce temsilciği destek ziyaretinde bulundu. Tesisi gezen oda üyeleri, önümüzdeki günlerde gözlemlerini aktardığı bir teknik rapor da hazırlayacak.

duzce2

Merkez Düzce  İlçesi , Konuralp, Beyköy, Boğaziçi Belde ,Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı ve Yığılca İlçe çöpleri Hecinler mevkinde bulunan çöp sahasına dökülüyor. Bu alanda daha sonraki aşamada çöp ayırma tesisleri öngörülüyor.

duzce3

Düzce’deki Melen Çayı, çevre ilçelerin atıklarıyla birlikte kirleniyor. Düzce’ye bağlı Yığılca, Kaynaşlı, Gölyaka, Gümüşova ve Cumayeri’nde arıtma tesisi yok. Bu ilçelerin evsel ve endüstriyel atık suları lağımı da Melen Çayı’na boşaltılıyor. Dahası, katı atık bertaraf tesisi, mahkemenin iptal kararına ve kararın ardından kapısına mühür vurulmasına rağmen faaliyet göstermeye devam ediyor.

Çayın ve tesisin kenarında çok sayıda hayvan cesedi de bulunuyor. Melen Çayı’nda yaşananlar tüm canlıları, doğayı tehdit ediyor.

duzce4

img_1467