(KOS Medya – 3 Mart 2016)

İTÜ Maçka Kampüsü’nde parkın yerine yapılmak istenen kafeteryaya karşı nöbet sürerken rektörlük sözlü olarak projeden vazgeçildiğini, alanın yeşil alan olarak yeniden düzenleneceğini belirtti, üniversiteliler ise resmi açıklama gelene kadar nöbete devam edeceklerini ilan etti.

Kampüsün Nişantaşı girişinde bulunan yeşil alana kafeterya yapılmasına karşı direnişe geçen öğrencilerin mücadelesi sonuç verdi. 20 Şubat’ta parkın zeminini sökmek için gelen iş araçları üniversiteliler tarafından engellemeye çalışılmış ve nöbete başlanmıştı. 21 Şubat günü ise Şişli Belediyesi Zabıta ekipleri, çalışmanın ruhsatsız olduğunu belirterek iş araçlarını alandan uzaklaştırmıştı. Gelişmeler üzerine şirket şantiye malzemelerini toparlayıp alanı terkederken İTÜ Rektörlüğü, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan izin alıncaya kadar çalışmaların durdurulduğunu açıklamıştı.

itu-ismakinası-manset

Remi açıklama gelene kadar nöbete devam

İTÜ Rektörlüğünün ‘kafeterya olması öngörülen alanın, yeşil alan olarak yeniden düzenlenmesine karar verildiği’ yönündeki sözlü açıklamasına karşın öğrenciler, Rektörlük’ten resmi bir açıklama yapılana kadar park alanındaki nöbetlerine devam edeceklerini ilan etti.

Yeşil alanlar artacak

Yeni projeye göre, tamamı 1415 metrekare olan yeşil alan içindeki yürüyüş yolları granit parke zeminlerle yeniden düzenlenecek. Kafeteryaya ve amfi ibarelerinin yer almadığı yeni düzenlemede‘ağaçlar altında oturma, dinlenme, okuma, yeme-içme ve sohbet amacıyla kullanılacak toprak üstü ahşap masalar’ yer alacak. Yeni projeyle mevcut ağaçlar korunurken, yeni dikimler de yapılacak. Böylece kampus, 200 metrekare yeni yeşil alan kazanacak.

Kaynak: Diken, Sendika