(Sözcü – 7 Mart 2016)

(fotoğraf: 3. köprü projesi viyadük çalışması sırasında iskele çökmesi sonucu Lütfü Bulut, Yaşar Bulut ve Kahraman Baltaoğlu yaşamını yitirmişti. Mega projeler sadece ekosistemi katletmiyor, iş cinayetlerine de yol veriyor. Geçtiğimiz Şubat ayında da 3. havalimanı projesinde Ammar Koç yaşamını yitirmiş, ölüm nedeni yetkililer tarafından gizlenmişti. Konu ile ilgili özel haberimize ulaşmak için: Katliamın diğer adı 3. havalimanı projesi, 23 yaşında bir işçinin daha canını aldı)

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 3. havalimanı inşaatı sırasında yaşanan iş cinayetlerinin “gizlendiğini” iddia etti ve TBMM’ye soru önergesi verdi.

a1Tekin, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yazılı olarak cevaplanması istemiyle verdiği soru önergesinde, İstanbul’da 3. Havalimanı inşaatının yapımına devam edildiğini hatırlattı. Tekin, inşaatın “orman, su havzaları, hayvan yani doğa katli olarak anıldığını ancak son dönemde işçi katili olarak da anılmaya başlandığını” savundu.

Tekin, “Maalesef, iktidarınız döneminde tüm büyük projelerde olduğu gibi havalimanı projesi de denetimsiz ve kontrolsüz yürütüldüğü için, iş cinayetleri ve kazaları açısından telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurmaktadır” dedi. Tekin, Başbakan Davutoğlu’ndan şu soruları yanıtlamasını istedi:”3. havalimanı inşaatında bugüne kadar hayatını kaybeden, yaralanan ve malülen emekli olan işçi sayısı kaçtır? İş sağlığı ve güvenliğini yerine getirmeyip, kazalara ve ölümlere sebebiyet veren ve yapılan yargılama sonucunda tespit edilen toplam dava sayısı nedir? Devam etmekte olan toplam kaç dava ve soruşturma bulunmaktadır? İşçilerin iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin olmadığını belirtmelerine rağmen gerekli önlemlerin alınmadığı yönündeki iddialar doğru mudur?