(Cumhuriyet – 8 Mart 2016)

Fransa’nın Alsas bölgesinin Fessenheim kasabasında ülkenin en eski nükleer santralinin, Nisan 2014’te yaşanan bir kazayı örtbas ettiği ortaya çıktı.

Almanya, İsviçre, Fransa üçgeninde yer alan ve her yıl farklı teknik kazalara yol açan santralin derhal kapatılması isteniyor. Kazaların örtbas edilmesi ve reaktörlerin yeniden elektrik üretimine geçmesi üç komşu ülkede yaşayanları korkutuyor.

Fransız Atom Enerji Denetleme Kurumu (ASN), Uluslararası Atom Enerji Kurumu’nda,meydana gelen kazanın riskli olmadığını belirtmiş.

Almanya’nın ‘Süddeutsche Zeitung’ ve ‘WDR’ gazetelerinde yer alan haberlere göre, santralde aniden meydana gelen su baskını elektrik sistemini devre dışı bıraktı. Reaktörlerden biri de devre dışı kaldı. Haberlerde Alman Çevre Bakanlığı’nın kazayı teyit ettiği belirtildi.

Yaşanan kazada nükleer yakıt çubuklarının kontrol edilemediği öğrenildi. Avrupa’da bugüne kadar böyle bir tehlike yaşanmadığı ve kazanın çok riskli olduğu yazıldı.

YILLARDIR MÜCADELE EDİLİYOR

Üç ülkenin Yeşiller Partisi 1970 yılında inşa edilen 1977 yılında elektrik üretimine başlayan 1760 MW kapasiteli eski santralin derhal kapatılması için yıllardır mücadele veriyor. Greenpeace  çevreci aktivistler  başka faciaların yaşanmaması için geçtiğimiz yıllar içinde ‘Fessenheim’ santralinin soğutma kulelerine çıkarak eylem yapmışlardı.

SEÇİM MALZEMESİ VAADİ GELDİ

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande santralin 2017 yılında kapanması için söz verirken, Fransız Çevre Bakanı Segolene Royal ile 2017 seçimlerinde Cumhurbaşkanlığına aday olan Bordeaux Belediye Başkanı Alain Juppe santrali kapatmayacağını duyurmuştu. Seçim malzemesi haline gelen Fransa’nın en eski nükleer santrali üç komşu ülkede sorun oldu.

Almanya’nın Baden Württemberg eyaleti sınırında olan santral, eyalet politikacılarını harekete geçirdi. Santralin derhal kapatılması için Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Çevre Bakanı Segolene Royal’e mektup yazan Baden Württemberg siyasetçilerine Almanya’nın Rheinland Pfalz eyalet başkanı Malu Dreyer de katıldı.