(KosMedya, 9 Mart 2016)

6 Mart’ta son tabliyesi de yerleştirilerek ayakları birleştirilen 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi dehşet saçmaya devam ediyor. Köprünün ayaklarının birleşmesi, köprü şeklinde yapılan bir kol böreği görgüsüzlüğüyle ve işçilere “sadaka” dağıtılması kararıyla Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve İbrahim Çeçen tarafından kutlandıktan hemen sonraki gün, proje kapsamında çalışan kamyonlardan biri daha devrildi. Yaralanan ve hastaneye kaldırılan kamyon şöförünün sağlık durumu bilinmiyor.

k1

Görgü tanıkları ve jandarmadan alınan bilgiye göre Uskumruköy – Arıköy muhitleri arasında gerçekleşen kazanın sebebi hafriyat kamyonunun aşırı hız yapmasıydı. Büyük ölçekli tüm projelerin şantiyeleri vardiya usulüyle 24 saat boyunca çalışıyor. Gece karanlığında da aydınlatmalar kullanılıyor. Kamyonlara aşırı hafriyat yüklenmesi, iş güvenliği denetimlerinin hiç yapılmaması, aşırı yorgunluk ve acele etme mecburiyeti iş cinayetlerinin önünü açıyor.

k3

Kuzey Marmara Otoyolu daha önce de iş cinayetlerine sahne oldu. 2014 Nisan’ında da, Çavuşbaşı mevkiindeki viyadük inşaatında, inşaattaki teknik ihmaller yüzünden 3 işçinin öldüğü bir işçinin ağır yaralandığı bir iş cinayeti gerçekleşmişti.

kopru-3-600x350

Kuzey Ormanları Savunması, “3. köprü bitti” tantanasına karşı, ayakların birleşimi kutlandığı sırada Uskumruköy 3. köprü kavşağında eylem yapmıştı. Hafriyat kamyonu, adeta KOS’un “Katil Projeler” tanımlamasını haklı çıkarırcasına, eylem için buluşulan yerin çok yakınında bir noktada; Uskumruköy’den Gümüşdere’ye doğru ilerleyen güzergahta, proje konsorsiyumu ICA’nın taş ocaklarına giden yolun kavşağında, ICA tabelasının hemen önünde gerçekleşti.

 

k4

Kuzey Marmara Otoyolu projesi, hükümete yakınlığıyla bilinen ve yurt içinde ve yurt dışında bir çok büyük proje üstlenen İçtaş İnşaat ve Bolu Dağı Tüneli ve Kadıköy – Kartal Metro Hattı inşaatlarının da verildiği İtalyan firma Astaldi’ye ait.