(haberler-13 Mart 2016)

Aydın’ın İncirliova ilçesinde, son zamanlarda artan jeotermal kuyuları, doğaya ve tarıma zarar verdikleri gerekçesiyle protesto edildi.

http://www.haberler.com/aydin-da-jeotermal-tepkisi-8254989-haberi/

Aydın’ın İncirliova ilçesinde, son zamanlarda artan jeotermal kuyuları, doğaya ve tarıma zarar verdikleri gerekçesiyle protesto edildi. İncir ve zeytin ağaçlarının temsili olarak tabuta konulduğu mitingde, yerel sanatçılar tabutun başında incir ve zeytin türküsü söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ise havayı, suyu, toprağı kirletenlerin cinayet işlediğini ve Aydın Valisi’nin de bu suça ortak olduğunu söyledi.

İncirliova Çevre Platformu tarafından son zamanlarda giderek artan jeotermal kuyulardan bırakılan suların doğaya zarar verdiği belirtilip, miting düzenlendi. CHP İncirliova İlçe Başkanı Osman Gökmen ve Akçeşme Mahalle Muhtarı Cemal Özbay öncülüğünde Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitinge CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Metin Aydın, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, çevreciler ve vatandaşlar katıldı. Mitingde çevrecilerin getirdiği tabuta zeytin ve incir fidanı konuldu. Tabutun başında yerel sanatçılar incir ve zeytin türküleri söyledi. Mitinge katılanlar, “Bırakın dağımdan yağ, ovamdan bal aksın”, “Zeytinime dokunma”, “Hayatımızı, toprağımızı zehirleme”, “Havama, suyuma, toprağıma, ormanıma dokunma”, “Tarım alanlarıma dokunma” yazılı pankartlar taşıdı.

“İNSANI YOK SAYAN ENERJİYİ İSTEMİYORUZ”

Mitingde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, “Aydın’ın toprağını, suyunu, havasını, umudunu hunharca yok etme peşinde koşanlara kaptırmamak için, mücadelemizde Somalılar’la, Cerettepelililer’le, Artvinliler’le birlik olarak, çevreciler kucaklaşıp, geleceğine sahip çıkmak için ön saflarında yer almaya başladık. Herkes, jeotermal enerjiyi, ‘temiz enerji’ diye biliyordu. Bu amaçla Aydın’a temiz enerji gelsin diye herkesin bir mutabakatı vardı. Ama hiç kimse bu şekilde bir cinayet planlandığını bilmiyordu. Bir insanı önceden tasarlayarak tabancayı alıp kurşunu sıkarak öldürürseniz onun adı tahammüden cinayettir. Bir halkı önceden planlayarak bütün istatistikler ve veriler ortadayken, bütün bilimsel araştırmalar ortadayken, kanser olma riskini artırarak, havasını zehirleyerek, toprağını kirleterek, suyunu kirleterek ölüme mahkum etmek topluma karşı tahammüden cinayet suçudur. Aydın valisine soruyorum ‘ÇED raporu gerekli değildir’ diyorsun, insan yoksa, doğa yoksa, hayvan yoksa, yaşam yoksa üreteceğin elektriği nereye kullanacaksın? İşte bunun adı vahşi kapitalizmdir. Artvin’de doğayı tahrip eden Soma’da zeytinlikleri yok eden, Aydın’da toprağı kurutan ve insanı yok sayan enerjiyi istemiyoruz. Doğayı katleden enerjiyi istemiyoruz” dedi.

“VALİLİK CİNAYET SUÇU İŞLİYOR”

Tezcan, “Aydın’a kuyular kontrolsüz bir şekilde açılmaya başlanmıştır. Sadece üç beş firmanın, kar hırsıyla gerekli çalışmaları yapmadan ‘Önüne gelen yere sondajı vur’ diyerek yapılan kuyu açımıyla kanser artmış, su kirlenmiş, toprak kirlenmiş ve zehirlenmiştir. İnsana zarar veriyorsa bu zarar sizin gözünüzün önünde oluyorsa utanmadan neden orada oturuyor ve aynı izinleri veriyorsunuz. Bunları yaparsan senin aldığın mazbatada, aldığın yönetmelik yetkisi de haram olsun. Kanun diyor ki ‘ÇED raporu gerekli olup olmadığına valilik karar verecek.’ Aydın’da bugüne kadar açılan kuyulardan hiçbirisi için Aydın Valiliği ÇED raporu istemedi. ‘ÇED Raporu’na gerek yoktur’ dedi. Aydın’da Büyük Menderes Ovası Afrika’nın sahra çölü müdür? Dünyanın kurak bölgelerindeki çöller midir? Buradaki tarım arazilerine kuyu açma izni verirken, ‘ÇED raporu gerekmiyor’ dediğinde hiç mi vicdanın sızlamadı? Bunu yaparken, bir cinayet suçu olduğunu hiç mi düşünmedin” diye sordu.

CHP Milletvekilleri Hüseyin Yıldız ve Özcan Purçu da jeotermalle ilgili yapılanların yanlış olduğunu ve bu konuda sonuna kadar mücadele vereceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından çevreciler içinde zeytin ve incir fidanı bulunan tabutu sırtlayarak, yürüyüşe geçti. Mitinge katılanlar yol boyunca düdük çalarak “Vali istifa”, “Direne direne kazanacağız”, “Toprağımıza, suyumuza sahip çıkacağız” sloganları attı.Yaklaşık 300 kişilik grup Sevgi Yolu’nu takip ederek Cumhuriyet Meydanı’na gelerek mitingi sonlandırdı.