(KOS Duyuru – 16 Mart 2016)

Fatih Ormanı’na saldıran inşaat sermayesi ve taş ocaklarına karşı yaşamı savunmak için 19 Mart Cumartesi 12.00’da Hacıosman’da buluşuyoruz

Fatih Ormanı’nda, yanıbaşımızda milyonlarca ağaç ve hayvan direnmeye çalışıyor…

Ormanı yağmalamak için büyük bir yarışa giren; Bilgili, Doğuş, Eroğlu, Nuhoğlu, Ağaoğlu, Aydınlı, Seba gibi onlarca inşaat grubunun hücum ettiği Fatih Ormanı, yanıbaşımızda, Maslak’ta, Ayazağa’da Cendere’de milyonlarca ağacıyla direniyor.

Ormanın kalbinde de taş ocağı açıp, çevresini saran inşaatlara kullanıyorlar…

Yaban hayatının halen sürmekte olduğu ormanın tüm sınır ve “boşluk”larına, “proje” alanı olarak çökmeye çalışan beton kafalar, ihtiyaçları olan taş ve kumu da yine Fatih Ormanı’nı katlederek karşılıyor. Binlerce ağaca, toprağa ve su kaynaklarına kıyılarak açılan bu taş ocakları sinsi bir kanser hücresi gibi gün geçtikçe Fatih Ormanı içinde büyütülüyor.

Fatih Ormanı’ndaki Cendere Vadisi’ni, İstanbul’un nefes borusunu tıkadılar…

İstanbul’un Kuzey Ormanları’ndan nefes aldığı en önemli hava koridoru olan “Cendere Vadisi” ise vadi boyunca yükselmekte olan cam kulelerle kafesleniyor.
İstanbul’un nefesini kesenler, doğa düşmanı projelerini “nefes al”, “orman içinde yaşam” gibi arsız reklam kampanyalarıyla pazarlamaya çalışıyor.

Ormana 100 villa ve AVM için ÇED’e bile gerek yok…

Fatih Ormanı’nın Büyükdere Caddesi’ne sınır olan bölümü; içerisine 350 m2lik 108 adet “bungalov” villa, çarşı ve etkinlik alanları yapılarak, çevresini saran lüks sitelerin eğlence parkı haline dönüştürülmek isteniyor.‪#‎DirenFatihOrmanı‬ diyerek ormanın direnişine katılan yaşam savunucularının 2 yıldır ısrarla sürdürdüğü mücadele sonucunda 15.000 kişilik stadyum ve otoparktan vazgeçen Bilgili Doğuş grubunun “stadyumsuz” projesine İstanbul Valiliği ÇED gerekili değildir kararı verebiliyor.

İnşaat Sermayesi Fatih Ormanı’na sefere çıktı…

Ağaoğlu 1453 gibi büyük talan projelerinin yanında irili ufaklı onlarca proje devam ederken, onlarcası için anlaşmalar, hazırlıklar yapılıyor. Ormanı fethettiği için projenin adına 1453 koyan kıt akıllı vandallar, devletin “durduramadığı” kaçak projeye devam ediyor…

İnşaatlardan kaçarak ormanın içinde daracık alanlara sıkışan hayvanlara da avcılar saldırıyor.

Hemen her gün ormanda hayvan katliamı gerçekleştiren avcılara karşı Orman Bölge Müdürlüğü etkisiz kalıyor. Onlarca domuz, karaca, tilki ve kuş bu saldırılarda can veriyor.

Fatih Ormanı’na yapılan saldırılara karşı Orman Bölge Müdürlüğü’nü bir kez daha göreve çağırmak ve Fatih Ormanı’nın eğlence parkı olmasına izin vermeyeceğimizi kamuoyuyla bir kez daha paylaşmak için, 19 Mart saat 12.00’da Hacıosman metro çıkışında buluşuyor, Orman Bölge Müdürlüğü’ne, Fatih Ormanı Derbent kapısına yürüyoruz.

#DirenFatihOrmanı

ifsak_24_12_15