(KOS Medya – 19 Mart 2016)

Ülkemizi halk düşmanı alçaklara bırakmayacağız. Bugün Taksim’i kana bulayanlar ve ülkemizin geçtiği bu karanlık dönemden faydalanarak ormanlarımızda kırım yapmaya girişenler yaşamı savunma irademizi, birlikte yaşama umudumuzu kıramayacaklardır.

#DirenFatihOrmanı bugün (19 Mart Cumartesi) Fatih ormanında yaşanmakta olan saldırılara karşı Hacıosman metro istasyonu çıkışında toplandı. Toplanma öncesi Taksim’de gerçekleştirilen terör eylemi sonucunda pek çok vatandaşımızın hayatını kaybetmesi, pek çoğunun yaralanması üzerine yaşanan acı ve güvenlik riski nedeniyle Fatih Ormanı’nı savunmak için yapılacak yürüyüş iptal edilerek Hacıosman’da bir basın açıklaması yapıldı.

1914926_10153965853522567_3529228009444607648_n

Basın açıklaması öncesi söz alan Kuzey Ormanları Savunması’ndan Onur Akgül; bu savaş ve şiddet sarmalı içerisinde ormana, mahallelerimize karşı topyekun saldırısını son hızla sürdüren iktidara karşı demokratik mücadelemizin devam edeceğini, bu şiddet ortamının yaşam savunucularının mücadelesini pasifize edemeyeceğini ifade etti. Sonrasında Fatih Ormanı’nda Bilgili Holding tarafından gerçekleştirilmek istenen Park orman Tabiat Parkı projesinde ÇED gerekli değildir kararına karşı dava açan meslek odaları adına konuşan Akan Çelik şöyle konuştu:

Cd55jAtWwAAwQcX

“TMMOB`ye bağlı Meslek Odaları olarak özgün, doğal ve yabani hayatın tüm değerlerini içinde bulunduran, birçok canlının yaşam alanı olan ve İstanbul içinde Kuzey Ormanlarının kalan son parçası Fatih Ormanı’nın bir paçası olan alanda, kamunun yerine sermayenin çıkarlarını gözeterek imara açılmasına neden olacak, evrensel doğal ve yabani hayatı koruma anlayışına, planlama ilkelerine, kamu yararına ve hukuka aykırı bu projenin karşısında duracağımızı kararlılıkla ifade ediyoruz.”

a2

Sonrasında Diren Fatih Ormanı adına basın açıklamasını okuyan Kuzey Ormanları Savunması’ndan Cemre Demircioğlu, Fatih Ormanı’na dönük saldırıları sıralayarak “Orman Bölge Müdürlüğü’ne bir kere daha hatırlatmak için tekrarlıyoruz: Gözünüzün önünde yaşanan doğa katliamına ortak olamazsınız, Görevinizi yapın!” dedi.

Basın açıklamaları sonrası söz alan Sarıyer Kent Dayanışmasından Rüya Kurtuluş patlamanın olduğu anda Fındıklı Parkı’nda ağaç kesimine başlandığı haberini duyurarak bu savaş ortamında doğa katliamına devam eden AKP iktidarına karşı mücadeleye devam edeceğimizi ifade etti. “Korkma diren, Yaşamı savun”, “Biz biz biz biraradayız, birarada yaşamı savunacağız” sloganları sonrasında eyleme katılanlar ellerini havada birleştirerek; bu alçaklara, bu hainlere, bu korkaklara ülkemizi bırakmayacağız diye haykırdı.

1017134_850201598436183_9165935534375166118_n

Eylemde iki basın açıklaması yapıldı. Bilgili ve Doğuş Holding’in Fatih Ormanı içerisinde planladığı “tabiat parkı” projesi için İstanbul Valiliği’nin verdiği “ÇED gerekli değildir” kararına dava açan meslek odalarının yaptığı basın açıklaması şöyle;

Basına ve Kamuoyuna

İstanbul`un Merkezinde yer alan Kuzey Ormanlarının son parçası Fatih Ormanı’nı sermayeye teslim etmeyeceğiz!

İstanbul ili Sarıyer, ilçesi Maslak mevkiinde, Bilgili ve Doğuş ortaklığı olan Ege Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları AŞ tarafından yapılması planlanan Park Orman Tabiat Parkı Projesi ile ilgili ÇED Yönetmeliği’nin 17. Maddesi gereğince “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı alınarak İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü web sitesinde 9 Aralık 2015 tarihinde yayınlanmıştır.

“Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı, Çevresel Etki Değerlendirmesi kararı niteliği taşıması ve yapılacak doğa, kent ve yaşam kıyımının resmi bir ilanı olması sebebiyle TMMOB’ye bağlı Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından yargıya taşınmıştır.

Söz konusu şirket tarafından Fatih Ormanı Tabiat Parkı Projesi için Sarıyer Belediyesi’ne inşaat ruhsatı başvurusunda bulunmuşsa da kentin merkezinde yer alan, kuzey ormanlarının başlangıcı olan Fatih Ormanı’nın sermaye eline bırakılmaması adına yapılan çabaların karşılığında ruhsatı alamamıştır. Buna karşın yaban hayatının sürdüğü orman alanında 5.270 m²’lik çok amaçlı salon, 5.570 m²’lik kapalı otopark, 16.490 m²’lik kamping alanı adı altında villalar, 608 m² büyüklüğünde “kır kahvesi” yapılması planlanan proje için ÇED başvurusunda bulunulmuştur.

Park Orman Tabiat Parkı olarak isimlendirilerek kiraya verilen Fatih Ormanı, bitki örtüsü ve yaban hayatı ile açık hava rekreasyonu yönünden farklı ve zengin bir potansiyele sahip bir orman ekosistemidir. Bu orman ekosisteminde karasal omurgalı hayvanların, beslenme-üreme-kışlama ve göç sırasında konaklama alanı olarak kullanabilecekleri oldukça uygun habitatlar da mevcuttur.
Ana kuş göç yolu üzerindeki ormanda en az karasal 93 kuş türü; karaca, yabani domuz, yabani tavşan, Anadolu sincabı, kızıl tilki gibi en az 32 memeli tür bu ormanda yaşamaktadır. 59 bitki familyasına ait bitkinin bulunduğu alanda sadece dört günlük gözlem sonucu iki endemik bitki türü de gözlenmiştir.

Yaban hayatın sürdüğü bir orman alanı olan Fatih Ormanında, projelerini gerçekleştirebilmek amacıyla bürokrasinin ve hukukun arka sokaklarında yeni yollar yaratma çalışmalarının son ayağı “ÇED Gerekli Değildir” kararı olmuştur. Bu büyük inşaat faaliyetinin biyolojik çeşitlilik üzerinde tahribat yaratacağı veya en iyimser bakış açısıyla değişiklikler meydana getirebileceği, bu değişikliklerin uzun dönemli etkilerinin olabileceği, bu nedenle çevre için riskler taşıdığı açıktır.

TMMOB`ye bağlı Meslek Odaları olarak özgün, doğal ve yabani hayatın tüm değerlerini içinde bulunduran, birçok canlının yaşam alanı olan ve İstanbul içinde Kuzey Ormanlarının kalan son parçası Fatih Ormanı’nın bir paçası olan alanda, kamunun yerine sermayenin çıkarlarını gözeterek imara açılmasına neden olacak, evrensel doğal ve yabani hayatı koruma anlayışına, planlama ilkelerine, kamu yararına ve hukuka aykırı bu projenin karşısında duracağımızı kararlılıkla ifade ediyoruz.

Basına ve Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi

Cd59EvJVIAAee8h

#DirenFatihOrmanı adına yapılan basın açıklaması şöyle;

Fatih Ormanı’na sefere çıkan inşaat sermayesi, hoşgelmedi!

Fatih Ormanı, Kuzey Ormanları’nın İstanbul içinde kalan son orman parçasıdır… Şehrin içinde süren olan talanın, inşaatın, şantiyenin içinde milyonlarca ağacı ve hayvanı ile beraber yaşamak için direnmeye çalışan doğamızdır.

Fatih Ormanı’nı yağmalama yarışına giren şirketler; Bilgili, Doğuş, Eroğlu, Nuhoğlu, Ağaoğlu, Aydınlı, Seba gibi inşaat grupları, İstanbul’un son orman parçasına gözlerini dikmiş durumdalar. Özellikle Doğuş ve Bilgili grubunun kendilerine “oyun parkı” bellemeye çalıştıkları Fatih Ormanı’nın gerçek sahipleri, burada yaşayan ve İstanbul’a nefesini veren ağaçlardır, hayvanlardır, doğadır…

Yaban hayatının halen sürmekte olduğu ormanın tüm sınır ve “boşluk”larına, “proje” alanı olarak çökmeye çalışan beton kafalar, ihtiyaçları olan taş ve kumu da yine Fatih Ormanı’nı katlederek karşılıyorlar. Binlerce ağaca, toprağa ve su kaynaklarına kıyılarak açılan bu taş ocakları sinsi bir kanser hücresi gibi gün geçtikçe Fatih Ormanı içinde büyütüyorlar. Rant projeleri uğruna, Fatih Ormanı’ndaki Cendere Vadisi’ni, İstanbul’un nefes borusunu tıkamayı göze alıyorlar…

İstanbul’un Kuzey Ormanları’ndan nefes aldığı en önemli hava koridoru olan “Cendere Vadisi” ise vadi boyunca yükselmekte olan cam kulelerle kafesleniyor. İstanbul’un nefesini kesenler, doğa düşmanı projelerini “nefes al”, “orman içinde yaşam” gibi arsız reklam kampanyalarıyla pazarlamaya çalışıyor.

Ormana 100 villa ve AVM için ÇED’e bile gerek yok

Fatih Ormanı’nın Büyükdere Caddesi’ne sınır olan bölümü; içerisine 350 m2lik 108 adet “bungalov” villa, çarşı ve etkinlik alanları yapılarak, çevresini saran lüks sitelerin eğlence parkı haline dönüştürülmek isteniyor. #‎DirenFatihOrmanı diyerek ormanın direnişine katılan yaşam savunucularının iki yıldır ısrarla sürdürdüğü mücadele sonucunda 15.000 kişilik stadyum ve otoparktan vazgeçen Bilgili Doğuş grubunun “stadyumsuz” projesine İstanbul Valiliği ÇED gerekli değildir kararı verebiliyor.

İnşaat sermayesi Fatih Ormanı’na sefere çıktı

Maslak 1453 gibi büyük talan projelerinin yanında irili ufaklı onlarca proje devam ederken, onlarcası için anlaşmalar, hazırlıklar yapılıyor. Ormanı fethettiği için projenin adına 1453 koyan kıt akıllı vandallar, devletin “durduramadığı” kaçak projeye devam ediyor…

Şu anda önünde eylem yaptığımız Orman Bölge Müdürlüğü, savunduğumuz Fatih Ormanı’nın alanı içinde yeralıyor. Orman Bölge Müdürlüğü’nün gözü önünde, inşaatlardan kaçarak ormanın içinde daracık alanlara sıkışan hayvanlara da avcılar saldırıyor. Onlarca domuz, karaca, tilki ve kuş bu saldırılarda can veriyor.

Orman Bölge Müdürlüğü’nün gözetiminde olan bu alanda, ormanın kalbinde taş ocakları açılıp ormanın çevresini saran inşaatlarda kullanıyorlar.

İki çift lafımız var: Orman Bölge Müdürlüğü’ne bir kere daha hatırlatmak için tekrarlıyoruz: Gözünüzün önünde yaşanan doğa katliamına ortak olamazsınız!

Fatih Ormanı’na “proje” yapmaya kalkışan holdinglere, rantçılara: Fatih Ormanı sizin oyun parkınız değildir. Ormana villa yapamazsınız! Ormana patron olamazsınız!

Kuzey Ormanları Savunması, Çekül Vakfı, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Doğa Derneği, Sarıyer Kent Dayanışması, Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şubesi, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi