(Serbay Mansuroğlu / Birgün – 18 Mart 2016)

İzci Kulübü öğrencilerine Sakarya Bakacak İzcilik tesislerinde kalmaları için önce izin çıktı. İznin ardından tesislere kamp için giden öğrencilere, “kızlı erkekli kalamazsınız” dendi

Düzce Üniversitesi İzci Kulübü’ne üye öğrenciler Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Sakarya Pamukova Bakacak İzcilik Eğitim Tesisleri’nde geçen hafta kamp yapmak istedi. Kamp öncesi öğrenciler Düzce Üniversitesi yönetimine gerekli izinler için başvuruda bulundu. Üniversite yönetimi de Gençlik ve Spor Bakanlığı İl Müdürlüğü ile yaptığı yazışmada öğrencilerin talebini iletti. Kısa süre sonra İl Müdürlüğü’nden 11 Mart-13 Mart tarihleri için onay çıktı. 11 Mart günü yola çıkan İzci Kulübü üyesi öğrenciler 2 saat içinde saat 14.00 sularında Bakacak Tesisleri’ne ulaştı. Öğrenciler tesislere yerleşmeye başladığı sırada tesislerden sorumlu olduğunu belirten Osman Dereli öğrencilere tesislerde kızlı erkekli kalamayacaklarını söyledi.

Öğrenciler üniversitede kız erkek birlikte eğitim aldıklarını, İzci Kulübü’nde birlikte olduklarını, kendileri için böyle bir ayrım söz konusu olmayacağını anlattı. Ama sözlerini dinletemediler. Tesisler sorumlusu Dereli, çıkmamaları halinde zor kullanacaklarını ifade etti. Bu gelişme üzerine öğrenciler tutanak tutturarak tesislerin yanındaki ormanlık alanda çadır kurup 3 günlük kamp yaptı.

‘BAYAN – ERKEK KARIŞIK’
Öğrencilerin tarafından hazırlanması istenen Osman Dereli imzalı tutanakta şu ifadeler yer aldı: ”Bakacak tesislerine kampa gelen Düzce Üniversitesi öğrencileri bayan-erkek karışık gelmeleri nedeniyle kampta kalmalarına izin verilmemiştir.”

Öğrencilerden Çağatay Güngör yaşadıklarına ilişkin şunları anlattı: ”Üniversitemiz izci topluluğu olarak Bakacak Tesisleri’nin kullanım iznini aldık. Tesislere vardığımızda aradan geçen bir buçuk saatin ardından gelen tesis müdürü ‘Burası dağ başı burada bayan erkek kalamazsınız’ diyerek bizi tesisten kovdu. Biz oraya kız erkek ayrımı yapmadan sadece izci olarak gittiğimizi belirttik. İşe yaramayınca tesis dışında ormanlık içerisinde bulunan kamp alanında eksik malzemelerimize rağmen kampımızı gerçekleştirdik. Bu işin arkasını bırakmayarak mahkemeye taşıyacağımızı belirtmeliyim.”