(KOS Medya – 23 Mart 2016)

Kuzey Ormanları Savunması’nın da desteklediği belgesel projesi Nükleer Alaturka’nın ekibi projeyi gerçekleştirebilmek için hepimizi şu linkten desteğe çağırıyor:  http://igg.me/at/nuclearallaturca/x

KOS Medya okuyucuları için yazdıkları mektup ise şöyle:

Merhabalar değerli KOS Medya okuyucuları,

Bu yazı, bildiğimiz haber paylaşımlarından azıcık farklı bir dille karşınızda ve elinden geldiğince içtenlikle. KOS Medya’nın mutfağının yanında, başka bir mutfakta da bulunan bir kişi tarafından, ‘pişmekte olan’ bir belgesel adına yazılıyor. Belgeselin ismi Nükleer Alaturka, şu an yapım, gelişim ve araştırma aşamasında. Yönetmeni ve yapımcısı ‘Benim Çocuğum’ belgeselinden bildiğiniz Can Candan; diğer yapımcıları ise Christian Bergmann ve Ayşe Çetinbaş. Film ve kendi çapında kalabalıkça ve sürprizli ekibi hakkında tüm bilgileri de http://nukleeralaturka.com/ sitesinden karıştırabilirsiniz.

Adının da rahatça fark ettirdiği gibi, bittiğinde Türkiye’nin nükleer konusunda trajik ve absürt hikayelerini anlatacak. Hem nükleer konusundan hepimizin bildiklerini, hem de bilinçli bilmememizin sağlandığı konuları topluyor. Bunları çeşitli görsel ifadelerle destekleyecek; uluslararasından ülke içine, nükleer hikayelerin nasıl bir biriyle bağlandığını aktaracak.

Gözleri “Biraz radyasyon iyidir”, “Radyoaktif çay daha lezzetlidir”; “Radyasyon kemiklere yararlıdır” cümlelerini manşetlerden okuyan bu ülkenin yerlilerine, daha başka çılgın sorular sunacak.

Daha nükleer santrali dahi olmadan, bir ülkenin hurdalıklarından nasıl radyoaktif atık çıkabilir, limanlarında radyoaktif gemiler sökülebilir? Almanya tuz madeninde gömdüğü nükleer atık varillerini nasıl kaybetti? Türkiye’nin anti-nükleer hareketi yıllardır neler yaptı? 2000 yılında nükleer santral projeleri neden iptal edildi? Avusturya dünyanın en güvenli nükleer santralini nasıl yaptı? Türkiye’nin ilk nükleer başlıklı füzeleri ‘İbrahim’ler, İzmir’i niye terkettiler? Rusya’daki nükleer öğrencilerin laboratuvar başlıkları neden bu kadar beyaz!?

 

Bunun için de çekimlerini, sosyal medya capslerinde ‘burası nükleer santral yapmak için fazla güzel’ dedirten Türkiye şehirlerinde ve uluslararası bağlamlarını yerinden görüntülerle aktarmak üzere farklı ülkelerde yapmayı hedefliyor.

Bir yanda her birimiz ‘hangi konu daha hayati, hangisi için bir şey yapabilirim’i soradururken; film, bugünün karanlık politik koşullardan faydalanmak isteyenlere karşı duruyor. Nükleer enerji konusunun taşıdığı riskleri, çevresel zararlarını ve antidemokratik karar alma süreçlerinin daha geniş kesimle paylaşmak istiyor. Siz de aynı dilekteyseniz, IndieGoGo üzerinden başlatılan kitle fonlama kampanyası üzerinden destek olmanızı da umarız. Böylece filmin biletini önceden alabilir, filmi birlikte yapabiliriz. 

Kampanyanın linki: http://igg.me/at/nuclearallaturca/x 

Türkiye’yi nükleer enerji hakkında uyaran Tange Kouki’nin video mektubuna ‪#‎NükleerAlaturka‘nın yönetmeni Can Candan’dan cevap)