(Elif Köklü / KOS Medya – 25 Mart 2016)

Geçtiğimiz ay sonunda İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu ile birlikte Yalova ili sınırları içindeki Hersek Lagün Gölünde gözlem yaptık.

Hersek Lagün Gölü, ender bulunur jeomorfolojik bir oluşum. Uluslararası ölçütlere göre önemli bir sulak alan ekosistemi ve kuş konaklama merkezi. Aynı zamanda, antik Helenepolis kenti ve antik limanı ile doğal ve tarihi bir sit alanı.

Hersek Lagünü, özelikle kışın ve göç döneminde kalabalık kuş gruplarını barındırıyor.

5

6

Doğa Araştırmaları Derneği’nin “Sulak Alan Ekosistemi Olarak Hersek Gölünün Değerlendirmesi” başlıklı projesine göre, su kuşlarının burada üremesi ve kuluçkalaması için uygun alanların oluşturulması gerekiyor. Bölgenin iklim koşulları ve gölün zengin besin varlığı kuşların burada üremesine olanak sağlayacak yapıda. Aynı şekilde, uygun geliştirme projeleriyle Hersek Lagününün su ürünleri yönünden önemli bir alan olabileceği öngörülüyor.

7

Lagünün hemen yanında, Japon mühendis Kishi Ryoichi’nin intihar etmesiyle akıllarda kalan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün inşaatı devam ediyor.

Doğal olarak merak ettik: Asma Köprü ve bağlantı yollarının ışık, gürültü, toz, egzoz, hava kirliliği, vb. etkileri Hersek’te kuş varlığını tehlikeye atar mı? Kuşların burada üremeleri için öngörülen koşullar, köprünün varlığına rağmen gelişir mi?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bölgedeki kuş popülasyonunu takip eden ve türleri gözlemleyen gönüllüler, yolun alana etkileri konusunda kapsamlı bilimsel analizlere ihtiyaç olduğunu söylüyorlar.

Hersek Lagün Gölü’ne 2016 yılında bir Kuş Gözlem Evi açılacak. Çevreci dostlarımız bu gelişmeye seviniyor. Biz de bu gelişmenin alanla ilgili kapsamlı incelemelerin ve çalışmaların yapılması için bir adım olacağını umut ediyoruz.

Son söz sahibi alanın sakinleri flamingo, pufla, suna, fiyu, boz, kaşıkgaga, ak balıkçıl ve daha nice su kuşu olacak. Kuşların kararı alanı terk etmek mi yoksa kalıp çoğalmak mı olacak, göreceğiz.

1