(Halil İmrek / Evrensel – 26 Mart 2016)

Hatay’da İskenderun Körfezi’ndeki doğa harikası Arsuz’a yapılmak istenen termik santrale karşı yöre insanları birleşti, platform kurdu. Belediye başkanı, muhtarlar, çevre örgütleri, siyasi partiler, meslek odaları ve sendikalar, termik santralin tarım ve balıkçılığı olumsuz yönde etkileyeceğini, halk sağlığına zarar vereceğini dile getirerek, çevresel etki değerlendirme (ÇED) süreci başlayan termik santrale karşı mücadele edeceklerini açıkladı.

İskenderun Körfezi’nde halihazırda 3 termik santral bulunuyor. Bu santrallere ek olarak, Papatya Elektrik’in üstlendiği, Güney Akdeniz Entegre Termik Santrali Arsuz’un Kale mevkiinde projelendirildi. Denize sıfır noktada yapılması planlanan santral için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu raporu verildi. Projenin halkın bilgilendirme toplantısıysa 29 Mart’ta yapılacaktı. Ancak halkın yoğun tepkisi şimdilik toplantıyı iptal ettirdi.

Arsuz ve Samandağ’ı birbirine bağlayan Kale Mahallesi bölgesinde kurulacak olan santral, ormanın yanı sıra, turizm master planı, doğal hayatı koruma alanı ve yaban hayatı koruma sahası içerisinde yer alıyor.

BELEDİYE BAŞKANI: TERMİK SANTRALE KARŞIYIZ

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha termik santrale karşı, önceki gün için çevre örgütlerine, meslek odalarına, sendika başkanlarına, siyasi parti temsilcilerine, mahalle muhtarlarına ve iş çevrelerine toplantı çağrısı yaptı. Bu toplantı, termik santrali yapmak isteyen Papatya Elektrik Üretim AŞ’nin 29 Mart günü yapacağı halkın katılımı toplantısına hazırlık toplantısıydı. Ancak toplantının yapıldığı gün şirketin toplantıyı iptal ettiği öğrenildi.

200 kişinin katıldığı toplantıda konuşan Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, “Termik santralden çıkacak olan gazlar, tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları ve ormanlar üzerinde kalıcı bir tahribat yaratıyor. Santrallerin bacalarından çıkan gazlar asit yağmurları oluşturuyor ve yağan yağmurla toprağın kimyasal yapısı bozuluyor. Haliyle tarımsal verim düşüyor, ağaçlar kuruyor, hayvancılıkla ilgili faaliyetler zarar görüyor. Yani, ilçemizde kurulacak bir termik santral insanımızın tarım, hayvancılık ve balıkçılık yapmasını zora sokacak. Arsuz Belediye Başkanı olarak; insan doğa ve hayvan sağlığı için, temiz çevre için, doğayla barışık yaşam için, ekonomik faaliyetleri için ve turizm değerleri için termik santral istemiyor ve hep birlikte termik santrale karşı duracağız” dedi.

Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Berkant Ödemiş, halk bir bölgede termik santral istemiyorsa yaptırmayacağını dile getirerek, Arsuz’un toprak ve su kaynakları açısından önemli bir bölge olduğunu, Amanoslar bölgesinin Türkiye’deki endemik çeşitliliğin beşte birine sahip olduğunu belirtti.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform Üyesi Sabahat Aslan da, bölgede bir nükleer santral, 16 da termik santral yapılmak istendiğini söyleyerek, “Belediye başkanının termik santrale karşı mücadeleye önderlik etmesi çok önemli. Eğer belediye başkanı ile birlikte karşı çıkarsanız termik santral kuramazlar. Mahallelerde toplantılar yapıp bütün bir kenti örgütlemek gerekiyor” dedi.

Toplantıda, termik santralin yapılmak istendiği Kale Mahallesi Muhtarı Mehmet Gebeş ve şirketin halkın katılımı toplantısını yapmak istediği Konacık Mahalle muhtarı da termik santrale karşı olduklarını ifade etti. Hatay Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanı Avukat Nalan Akkülah, avukatlar olarak gönüllü bir şekilde hukuk sürecini takip edeceklerini belirtti.

MÜCADELE PLATFORMU KURULDU

Çok sayıda kurum temsilcisinin söz alarak konuştuğu toplantıda, Artvin Cerattepe halkının mücadelesi de örnek gösterildi. CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin, Emek Partisi Hatay İl Başkanı Mevlüt Bulgur, Sosyal Haklar Derneği İskenderun İlçe Temsilcisi Av. Bülent Akbay, EMO İskenderun temsilcisi, Muhasebeciler Odası başkanı, Tabip Odası İskenderun temsilcisi Riyat Kırmızıoğlu, Turizmciler Derneği, Sanayi ve ticaret odaları adına iş çevreleri de termik santral istemediklerini söyledi. Toplantının ardından termik santrale karşı bir platform oluşturuldu.