(Sendika.org – 25 Mart 2016)

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Cerattepe ile ilgili açıklama yaparak altına değil bakır madenine izin verdiklerini söyledi

Artvin Cerattepe’de Cengiz Holding tarafından çıkaırlması planlanan altın madenine karşı direniş devam ederken, geçtiğimiz hafta maden sahasına bilirkişi heyeti gelmiş ve heyetin raporu üzerine çıkacak mahkeme kararı beklenmeye başlamıştı.

Daha önce Rize İdare Mahkemesi, “Ya maden ya Artvin” diyerek olması gerekeni ilan etmiş olsa da yeniden yapılan ÇED başvurusunun değerlendirme sürecinde Artvin halkı eylemleriyle bekleyişe devam ediyor.

Fikir Sofrası’nın İstanbul’daki 18’inci toplantısına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, ağırlıklı inşaatçı ve müteahhitlerden oluşan topluluğa konuştu. Kentsel dönüşümde tüm Türkiye’yi yağmalamak için bir master planı hazırladıklarını ve İmar Kanunu’nu değiştirmeyi amaçladıklarını açıkladı.

‘Altın değil bakır’

Bakanlık olarak her ÇED raporuna olumlu görüş vermediklerini iddia eden Sarı, kurumlardan görüş aldıklarını ve bir kurumdan dahi olumsuz dönüş yapılıyorsa ÇED olumlu raporunu vermediklerini ifade etti.

Cerattepe konusunda da altına değil bakıra izin verdiklerini söyleyen Sarı, Cerattepe’nin göreceği zararın sadece çıkaırlacak maden türüyle alakalıymış gibi “Cerattepe’de kapalı devre bakır madeni için ÇED raporu verdik. Orası altın madeni olarak işletilemez. Hatta altın çıkarılmasına biz olumsuz ÇED raporu verdik” dedi. Madeni savunan Sarı, birinci ÇED’e göre propaganda yapıldığını ve ikinci ÇED’le ağaç kesim oranının minimize edildiğini söyleyerek kamuoyunu ikna etmeye çalıştı.