(sendika.org, F: Birgün – 28 Mart 2016)

Artvin Ardanuç’un Bulanık Köyü’ne, HES yapmak isteyen şirket jandarma eşliğinde sondaj makinesi ile çıktı. Halkın bekleyişi sürüyor

Artvin Ardanuç’un Bulanık Köyü’ne, HES yapmak isteyen şirket jandarma eşliğinde sondaj makinesi ile çıktı. Ardanuç halkı iş makinasının çalıştırılamayacağını, HES istemediklerini belirterek şirketin alanı terk etmesini istedi.

Artvin Ardanuç’taki Bulank köyünde iki derenin birleşim noktasına Yeşil-Mavi şirketinin yapmak istediği HES projesine halk daha önce de karşı çıkmış ve hukuki süreç başlatmıştı. Rize İdare Mahkemesi’nin halkın şirketin ÇED olumlu raporuna karşı açtığı davada mahkeme şirkete olur vermiş, Danıştay ise yerel mahkemeye tekrar görüşmesi için dosyayı iade etmişti. Yerel mahkeme aynı kararı aldığında 1 Kasım seçimlerinden sonra bu defa Danıştay bir önceki kararını yok sayarak şirketin önünü açmış, halk bu defa da Anayasa Mahkemesi’ne başvuru süreci başlatmıştı.

Şirket, bu sürecin tamamlanmasını da beklemeden HES inşaatına başlamak için gerekli sondaj işlemini yapmak için geçtiğimiz hafta iş makinesini köye göndermiş, halkın tepkisinin ardından makina geri çekilmişti.

Bu sabah (28 Mart) şirket yeniden çalışmalara başlamayı denedi. Ardanuç halkının HES şirketini engellemek üzere bekleyişi sürüyor.

ardanuc-halki-hes-e-karsi-bekliyor-124238-1