(KOS Medya – 28 Mart 2016)

Sarıyer Kent Dayanışması, Kuzey Ormanları – Zekeriyaköy’de Siyahkalem tarafından inşası devam etmekte olan doğa kırım projesi “Köy”e karşı bir kez daha ayakta. Sarıyer Belediyesi’nin, dava devam ederken ruhsat verdiği Köy projesinde 2. etap inşaat ruhsatı verip vermediğini öğrenmek için yaşam savunucuları 30 Mart Çarşamba 13.00’da Büyükdere Çay Bahçeleri’nde buluşarak bilgi edinme hakkı dilekçeleriyle Sarıyer Belediyesi İmar Müdürlüğü’nde gidecek.

Ayrıca yaşam savunucuları 2 Nisan Cumartesi 14.00’da KOS fotoğraf grubu ile birlikte bölgedeki tahribatı belgeleyerek 4 Nisan Pazartesi fotoğraflarla Sarıyer Belediyesi Meclis toplantısına katılacak.

Sarıyer Kent Dayanışması’ndan yapılan açıklama şöyle:sarıyer köy belediye

Hukuksuz “Köy” projesine 2.etap inşaat ruhsatı verdiniz mi?

Bilgi edinme hakkı dilekçelerimizle
30 Mart Çarşamba günü saat 13.30’da
Sarıyer Belediyesi İmar Müdürlüğü’ndeyiz
Buluşma: 13.00-Büyükdere Çay Bahçeleri

Konunun takipçisi olacağız!
2 Nisan Cumartesi günü saat 14.00’da Kuzey Ormanları Savunması fotoğraf grubuyla birlikte, bölgedeki tahribatı belgeleyen bir fotoğraf gezisi yapacağız.
4 Nisan Pazartesi sabahı ise fotoğraf sergimizle birlikte Sarıyer Belediyesi Meclis toplantısına katılacağız.

HUKUKSUZ KÖY PROJESİNDE NELER OLMUŞTU?
– Zekeriyaköy’de köylülerin arsalarının kamulaştırılmasıyla 650 dönüm araziye kurulan 15. Hava Füze Üssü, 2010’da boşaltıldı. TOKİ 3. derece SİT alanı araziyi, Emlak Konut’a devretti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, araziyi yerleşime açan imar planını hazırladı. TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, planın iptali için dava açtı. Danıştay, 2014’te, bölgenin ormanlık arazi olduğunu belirterek, yapılaşmaya imkan veren imar planlarının yürütmesini durdurdu; arazinin Orman Genel Müdürlüğü’ne iade edilmesi gerektiğini kaydetti.

– Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Danıştay’ın durdurma kararına karşı imar planlarını yeniledi. Yeni yerleşim planları da yargıya taşındı. İkinci davayla ilgili süreç devam ediyor. Hazırlanacak bilirkişi raporunun ardından Danıştay’ın karar vermesi bekleniyor.

– Sarıyer Belediyesi Temmuz 2014’te, Emlak Konut ve Siyahkalem Mühendislik tarafından “Köy” adı verilerek başlatılan projenin ilk etabı için, Danıştay’ın ilk plana verdiği durdurma kararını göz ardı ederek ruhsat verdi. Siyahkalem, AKP iktidarı döneminde aldığı büyük çaplı kamu ihaleleriyle ve kalekol inşaatlarıyla gündeme gelen bir şirket.

– 72 metrelik 1+1 apartman dairelerinin 594 bin TL’ye; 691 metrekarelik villaların 6 milyon 647 bin TL’ye satışına başlanan “Köy” projesi, alışveriş merkezi, sinema salonu, spor alanı gibi çok sayıda ticari üniteyi barındırıyor. Yargı süreci devam ederken ve henüz tüm proje için ruhsat alınmamışken, inşaat orman katliamıyla birlikte sürüp gidiyor.