(Sultangazi Kent Savunması – 26  Mart 2016)

Sultangazi Kent Savunması , 26 Mart Cumartesi Gazi Cemevi’nde  Taş Ocakları Ve Beton Santrallerine karşı bir halk toplantısı gerçekleştirdi.  Bilgilendirme amaçlı yapılan bu toplantıya, Gaziosmanpaşa Barınma Hakkı Meclisi’nden Korkmaz Aslan, Kuzey Ormanları Savunması’ndan Mehmet Baki Deniz katılırken;  Sultangazi Kent Savunması adına da Zafer Aldoğan konuşma yaptı.

Yaklaşık 8 aydır sürdürülen mücadeleyi anlatan Zafer Aldoğan, kaçak çalışan taş ocaklarının ve beton santralinin engellenmesi için birlik olup, daha güçlü bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

Mehmet Baki Deniz, Kuzey Ormanları’nın İstanbul Sultangazi bölgesinde yer alan kolları da beton santrali ve taş sultangazi kent savunmasıocakları saldırısı altında olduğu söylerken, buna karşı neler yapılabileceğini anlattı. 3. Köprü, 3. Havalimanı, ve Kanal İstanbul projelerinin yalnız rant amaçlı olup, ihtiyaç dışı olduğunu belirtti. Bu projelerin büyük doğa kıyımlarına ve mahallemizde de bulunan sekizevler bölgesine yaratacağı zararları anlattı. Ayrıca Kuzey Ormanları Savunması’nın İstanbul’a Nefes Ol Kampanyası hakkında bilgilendirme yaptı.

Gaziosmanpaşa Barınma Hakkı Meclisi’nden Korkmaz Aslan Gaziosmanpaşa’da varolan barınma hakkı çalışmasını aktarırken, afet yasasından bahsetti. Sultangazi Kent Savunması’nın şuana kadar açtığı davaları ve gelişmeleri değerlendirirken, varolan durumun  halkın lehine olduğunu belirtti. Hukuki süreç için geniş bir açıklama yapan Korkmaz Aslan, neler yapılması gerektiğini anlattı.

Konuşmacıların ardından mahalleli söz alıp her gün yaşadıkları sorunları anlattı. Yüksek şiddetli patlamaların olduğu, evlerinin ve sağlıklarının çok fazla zarar gördüğünü söyleyen mahalleli ‘’doğaya, semtimize ve kentimize sahip çıkmalıyız ve mücadelemizi daha güçlü bir şekilde sürdürmeliyiz’’ dedi.