(Halil İmrek / Evrensel – 1 Nisan 2016)

Hatay’ın Arsuz ilçesine yapılmak istenen termik santral ile ilgili EMO Adana Şubesi, EMO Hatay, İskenderun ve Osmaniye Temsilciliği ortak bir açıklama yaptı. Adana EMO adına yapılan ortak açıklamada, “Arsuz’a termik santral yapmak yeni bir çevre katliamına yol açacaktır” dedi. EMO yaptığı açıklamada ranta, talana, çevre katliamlarına karşı, insanı ve doğayı savunmayı sürdüreceklerini bildirdi.

Hatay Arsuz’da yapılacak termik santralin yeni bir çevre katliamına yol açacağını belirten EMO, “Halka rağmen santral olmaz” açıklamasında bulundu. Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Akdeniz’in doğusunda yer alan tarihi, ormanları ve denizi ile el değmemiş güzellikteki yörelerimizden Hatay’ın Arsuz ilçesi, hızla bir turizm kenti olma yolunda ilerlemekte iken, bu güzel yörenin kalbine bir hançer gibi saplanacak termik santral projesi ile karşı karşıya kalmıştır. İskenderun körfezinde; işletmede, inşa halinde ve proje bazında çok sayıda termik santral bulunmaktadır. Bu santrallerin planlanması bilimsel bir zeminde yapılmamıştır. İnanıyoruz ki bu çevre cinayetini işlemeye kalkanlar karşılarında çevreye insana ağaca ve denize duyarlı Arsuz halkının haklı tepkisini bulacaklardır. Nitekim proje sahipleri; ‘Halkı bilgilendirme’ adı altında kamuoyundan gelecek tepkileri önlemeye yönelik planladıkları toplantıyı, gelen tepkiler dolayısıyla iptal etmişlerdir. Bugüne kadar ranta, talana, çevre katliamlarına karşı, insanı ve doğayı savunan EMO, Arsuz halkının haklı mücadelesinde onların yanında yer almaya devam edecektir.”

ARSUZ EŞSİZ BİR DOĞAYA SAHİP

Arsuz ilçe denizi, bozulmamış doğası ile bir tatil yeri özelliğinde. İskenderun Körfezi’nin bir devamı olan Arsuz denizinde balık çeşitliliği geniş. Kayalık bir bölge ve denizin derin olması balık çeşidi açısından burayı zengin yapıyor. Açık deniz olduğu için gezgin balıklar da yoğun oluyor. Yöre halkı balık avlayıcılığı yaparak geçimini sağlıyor. Arsuz ilçe aynı zamanda hayvancılık ve tarımla da geçiniyor. Özellikle yoğun maydanoz üretimi ve narenciye/turunçgil bu bölgede diğer geçim kaynakları. Kömürlü termik santral, Arsuz’un Kale Mahallesi’ne kurulmak isteniyor. Arsuz ve Samandağ’ı birbirine bağlayan Kale Mahallesi, Türkiye’nin en temiz ve en doğal alanlarından biri. Termik santralin yapılmak istendiği yer; orman vasfının yanı sıra turizm master planı, doğal hayatı koruma alanı ve yaban hayatı koruma sahası içerisinde yer alıyor. Yeşilin ve mavinin bütünleştiği, doğa harikası olan Kale Mahallesi’ne termik santral kurulmasına halk karşı çıkıyor.