(Sendika, Diken – 2 Nisan 2016)

‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisine imza attığı için tutuklanan Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nden mektup yazdı.

1 Nisan’da yazdığı mektubunda hapishane kapısında nöbet tutan ve kendisine dayanışma mesajları gönderenlere hitap eden Camcı, şu ifadeleri kullandı:

“Çok sevgili barış, özgürlük nöbetçileri,

Siz dışarıdan, biz içeriden duvarları zorlamaya devam! Görünen o ki, oldukça uzun zaman sürecek, olsun, tuğla tuğla ilerleyeceğiz. Barış, eşitlik ve özgürlük bizim için, tüm emek ve demokrasi güçleri için, halklar için birer talep olmaktan çıkıp hakikatimiz haline gelecek. Dışarıda da içeride de yalnız değiliz. Dayanışmayla,

Sevgiyle kucaklarım hepinizi”

Ne olmuştu?

‘Barış İçin Akademisyenler’ inisiyatifine yönelik başlatılan ‘cadı avı’na karşı düzenlenen basın açıklamasında konuşan Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya, Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan ile Doç. Dr. Kıvanç Ersoy ve Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı. Üç akademisyen tutuklanırken, Camcı üniversitede okuyan kızını ziyaret etmek amacıyla Fransa’ya gittiği için gözaltına alınamamıştı.

Camcı, ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza attığı için İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü’nde görev yaptığı İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi’ndeki işinden de atılmıştı.

Türkiye’ye döndükten sonra ifadesi alınan Camcı, tutuklu üç akademisyen gibi örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla tutuklama talebiyle 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmişti. Mahkeme, Camcı’nın da tutuklanmasına karar vermişti.