(Hayvan Özgürlüğü Çevirileri – 4 Nisan 2016)

İran Çevre Bakanlığı, 20 Mart 2016 tarihinden itibaren sirklerde yaban hayvanlarının kullanımına izin vermeyeceğini açıkladı ve 31 eyalette yaban hayvan gösterilerini yasakladı. Yasak kararı, Animal Rights Watch (Hayvan Hakları İzleme Örgütü – ARW) tarafından Eylül 2014’te başlatılan ve Animal Defenders International (Uluslararası Hayvan Hakları Koruma Örgütü – ADI) tarafından desteklenen “Sirklere Hayır!” kampanyasının kamuoyundan büyük destek görmesi sonucu başarıya ulaştı.

Hükümetin değişme ihtimali karşısında kararın kalıcı olması ve ilgili yönetmeliklerin bir an önce hazırlanması için kampanyaya devam etmeyi planlayan ARW, aynı zamanda evcil hayvanların sirklerde kullanımına karşı da mücadelesini sürdürecek.

Qajar_Man_Lion_Show

F: Kaçar Hanedanlığı döneminde tutsak aslanlarla sokakta gösteri yapan “aslan oynatıcıları”

İran bu kararıyla; Peru, Bolivya, Yunanistan, Hollanda, Kolombiya, Slovenya, Paraguay ve Kıbrıs’tan sonra hayvanlı sirklere karşı önemli adımlar atan ve hayvanlı gösterilerin yasaklanmasına yönelik örnek adımlar atan dokuzuncu ülke oldu.

Türkiye hala yerinde sayıyor! 

Türkiye ise, hayvan hakları aktivistlerinin çağrılarına kulaklarını tıkayarak hayvan sömürüsüne destek vermeye devam ediyor. 2014 yılında yaşam savunucularının eylem, yasal takip ve baskıları karşısında, yunus gösteri ve terapi merkezlerine ek olarak hayvanlı sirklerin* de yasaklanacağını kamuoyuna duyuran TBMM Alt Çevre Komisyonu, 11 Haziran 2014 tarihinde yapılan Çevre Komisyonu toplantısında ticari çıkarların ağır basması sonucunda, AKP Milletvekili Mehmet Metiner’in insan menfaatlerini bahane eden ve hiçbir etik, hukuki veya bilimsel altyapısı olmayan önergesiyle, tüm dünyaya örnek olabilecek bu adımı atmaktan vazgeçti.

Hayvan özgürlükçülerinin ve baroların mücadelesi farklı platformlarda sürüyor.

* Egzotik ve yabani hayvanlar için birer hapishaneden farksız olan hayvanat bahçelerinin yasaklanması önergesi ise henüz Alt Komisyon aşamasında reddedilmişti.

(F: Çin’de kırbaçlı eğitmeni tarafından bisikletiyle gösteriye çıkmaya zorlanan maymun / Yongzhi Chu)