(Common Dreams – 4 Nisan 2016 / Çeviri: KOS Medya)

Filipinler’de polis ve ordu güçleri kuraklık yardımı için gösteri yapan açlık içindeki kalabalık üzerine ateş açtı, 10 kişiyi öldürdü

Polis ve ordu güçleri, Cuma günü Filipinler’de kuraklık yardımı için gösteri yapan 6.000 civarındaki çiftçi ve Lumad yerli halkına ateş açtı, 10 kişiyi öldürdü. Gözlemciler, silahlı kuvvetlerin hareketini açıkça halkı tarama olarak nitelendirdi.

Zeph Repollo, 350.org Güneydoğu Asya kampanya koordinatörü, Common Dreams’e yolladığı e-mektubunda “Hükümetin açlık karşısındaki tavrı şiddet uygulamak” diyor.filipinler2

Göstericilerden 3’ü olay esnasından hayatını kaybederken, yaralıların daha fazla dayanamaması nedeniyle ölü sayısı Pazartesi itibariyle 10’a yükseldi.

Bu kış yaşanan rekor kıran sıcaklık artışları sonucu 3 ay süren kuraklığın ekinlerini mahvetmesi ve şimdi de durumun hayatlarını tehdit ediyor hale gelmesi nedeniyle çiftçiler ve yerel halk, hükümet yardımı çağrısında bulunmak için Cotabo bölgesindeki otoyolu dört gün boyunca ablukaya almıştı.

Göstericiler, açlık krizini hafifletmek için hükümetten 15.000 çuval pirinç talep ediyordu. Bölge idarecisi Emmylou Mendoza göstericilerle görüşmeyi reddetmişti.

Repollo, açıklamasında “Hükümetin sistematik arazi politikasının şiddetli El Nino ile birleşmesi, toprak ve yaşam haklarının savunusunda çiftçilerimizi ve yerel halkı kan ve ter ile mücadelelerini yükseltmeye itti” yazıyor.

Yerel çiftçi Noralyn Laus, Pazartesi Democracy Now!’a felaketin ilk elden tarifini verdi:

“Buraya sorun çıkarmak için gelmedik. Sadece pirinç talep ediyoruz çünkü El Nino kabilelerimizin açlık çekmesine neden oldu. Dün ne olduysa biz başlatmadık. Bizi döverek onlar başlattı. Eğer saldırıya uğramasaydık ya da dövülmeseydik böyle olmazdı. Bir kriz içindeyiz. Yiyecek ya da ekecek hiçbir şeyimiz yok. Bitkilerimiz soldu. Hatta suyumuz kurudu.”

“Çiftçilerimiz -ülkenin gıda üreticileri- en çok ezilmiş kesim, hatta yoksulluk ve açlık içinde terk edilmişler” diyor Repollo. “Hükümet insanların bu içten çığlığına karşı kör ve sağırı oynamayı bırakana kadar sivil itaatsizlik devam edecek.”

Repollo, Pazartesi itibariyle hala yetmiş sekiz kişinin gözaltında olduğunu ve mermilerden kaçan birçok göstericiye yerel Methodist kilisesinin barınma sağladığını belirtiyor. Repollo ayrıca Cuma günü gerçekleşen saldırı nedeniyle silahlı kuvvetlerden hiç kimsenin soruşturma geçirmediğini ya da görevden alınmadığını bildiriyor.

Çevre aktivistleri, Filipinler’deki devlet destekli şiddetin, gezegenin ısınmaya devam ettikçe dünya çapındaki felaketlerin ve aşırı hava olaylarının nasıl kargaşalara yol açabileceğini gösterdiğine dikkat çekiyor.

“Üç günlük ablukaya neden olan durumlar, iklim değişikliğine karşı kararlı ve adil eylemlerin çeperde kalması durumunda neler olabileceğini gösteriyor.” diyor Repollo.

“Eğer açlık, adaletsizlik ve iklim felaketlerinden beslenen sistemi değiştirmezsek, bu dünyanın hiçbir yeri için uzak bir gerçeklik değil” diye yazıyor Repollo Common Dreams’e.