(Sendika.org – 6 Nisan 2016)

Düzce’de Melen Çayı kenarına kurulan katı atık tesisinin ÇED olumlu kararının iptalini Danıştay onadı. Yerel mahkemenin iptal kararına rağmen tesise çöp dökmeye devam eden belediyeye karşı 10 Ocak’tan bu yana tesis önünde nöbet tutan köylüler, kararın uygulanıp tesisin tamamen kapatılmasını istiyor

Düzce’de, İstanbul’un su kaynakları arasında bulunan Melen Çayı kenarına kurulan katı atık bertaraf tesisinin ÇED olumlu kararının iptalini Danıştay onadı. Yerel mahkemenin iptal kararına rağmen tesise çöp dökmeye devam eden belediyeye karşı 10 Ocak’tan bu yana tesis önünde nöbet tutan Esençam ve Hasanlar köylüleri, kararı sevinçle karşıladı. Köylüler, Danıştay kararının uygulanıp tesisin tamamen kapatılmasını istiyor.

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş ise Danıştay’ın onama kararını Danıştay Dava İdareleri Genel Kurulu’na taşıyacaklarını söyledi. 10 yıl önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İSKİ ile bir araya gelerek tesisi yapma kararı aldıklarını belirten Keleş, alternatif bir yer olmadığını, tesisin çevreye zarar vermediğini iddia etti.

Ne olmuştu?

Düzce Belediyesi, Çilimli içesi Esençam Köyü mevkiinde Melen Çayı’na 200 metre uzakta katı atık tesisi kurmak için 2011 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ÇED olumlu kararı alarak katı atık tesisi yapımına başladı. Katı atık tesisinin temiz çevrede yaşam haklarını ihlal ettiğini savunan köylüler, ÇED olumlu kararının iptal edilmesi için Sakarya 2. İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme davayı reddetti. Danıştay’ın bozma kararı üzerine, aynı mahkeme 6 Kasım 2015 tarihinde ÇED olumlu kararını hukuka aykırı bularak ÇED olumlu kararını iptal etti.

İptal kararında İstanbul’a içme suyu temin edilen havza ve dereleri gösteren Melen Havzası ve Hasanlar Havzası içinde Melen Çayı’na da yer verildiği, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’ne göre, içme ve kullanma suyu rezervuarının kenarındaki 300 metrelik kara alanının ‘mutlak koruma alanı’ olduğu ve bu alanda içme ve kullanma suyu projesine ait mecburi tesisler hariç hiçbir yapının yapılamayacağı belirtildi.

Mahkeme kararına rağmen Düzce Belediyesi’ne bağlı çöp kamyonları katı atık tesis alanına çöp dökmeye devam edince köylülerin suç duyuru üzerine katı atık alanı mühürlendi.