(Diken – 11 Nisan 2016)

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, uzmanların ‘felaket projesi’ olarak nitelediği Kanal İstanbul’un ‘kim ne derse desin hayata geçirileceği’ni söyledi.

Kentsel Dönüşüm Kurultayı’nda konuşan Erdoğan, o sırada “Meclis’te katil istemiyoruz” tezahüratları atılması üzerine, “İşte bu yüzden dokunulmazlık kalksın diyoruz. Suçun varsa yargılanacaksın kardeşim” dedi.

kanalistanbul1

Erdoğan, başbakanlığı döneminde ‘Çılgın proje’ olarak tanıttığı Kanal İstanbul projesiyle ilgili şöyle konuştu: “Kanal İstanbul yapıldığı anda her iki tarafın da gerçekten İstanbul’un şanına yakışır konutlarla farklılık arz etmesi gerekiyor. Buna da hep‘Olur mu canım’ diyenler çıktı. Olacak! Kanal İstanbul’u yapacağız. Kim ne derse desin.”

Mimarlar Odası’na da çattı

Mimarlar Odası’nı da eleştirmekten geri durmayan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Nerede kentsel dönüşümle ilgili bir adım atılacaksa malum oda işi yargıya götürür. Yahu senin işin ne; yapmak mı, yıkmak mı? Her yerde, işi gücü bu. Netice alıyor mu, almıyor ama ne yapıyor? Bize süre kaybettiriyor. Biz sıçramak, hemen mesafe almak durumundayız.”