( Özgür Gündem / 09 Nisan 2016)

AKP hükümetinin tarım üretimleri ve tarım arazilerine dönük olarak uyguladığı politikaların bir sonucu olarak kamu elinde bulunan gübre fabrikalarının tamamı satıldı

Bursa’nın Gemlik ilçesinde eski adıyla Azot Sanayi olarak bilinen gübre fabrikasında meydana gelen kimyasal sızıntı sebebiyle, 2 kişi zehirlendi. Fabrikadan TIR’lara dolum esnasında tankerin üzerinde bulunan bir vananın çatlaması sonucu başlayan amonyak sızıntısı fabrikada büyük paniğe neden oldu. 125 kilogram amonyakın atmosfere yayılması nedeniyle zehirlenen Muammer Ağım Gemlik Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, fabrika çalışanları ve yükleme için fabrika yakınında bulunan TIR şoförleri olay yerine gelen AFAD, UMKE ve sağlık ekiplerince tedbir amaçlı kontrolden geçirildi. Öte yandan, çevreye dağılan sanayi tipi amonyak itfaiye ekiplerince sulandırılarak etkisiz hale getirildiği açıklandı. Alınan bilgilere göre amonyak sızıntısı sonrası limanda bulunanlar tahliye edildi.

Gemlik bombanın üstünde!

2004 yıllında kamu kuruluşu olan ve Azot Sanayi olarak bilinen TÜGSAŞ’a bağlı Gemlik Gübre Sanayi A.Ş. özelleştirme yoluyla Yıldırım Şirketler grubuna satılmıştı. 1 milyon metrekare alan üzerindeki 24 bloktan oluşan 154 daire lojman, 154 yataklı 2 adet misafirhane ile yemek, oturma ve oyun salonlarından oluşan 1 adet gazinosu olan ayrıca bir adet ilköğretim okulu, kreş, çiçek serası, çim futbol sahası, basketbol, voleybol, tenis sahalarının bulunduğu kamu kurumu 83 milyon dolara özelleştirildi. Bursa’da sahip olduğu arazinin bile tek başına bu bedele satılamayacağı yönünde tepkiler yaşanmıştı. Sürekli kapasite arttırımları yapan şirket bugün Gemlik için büyük bir tehdit oluşturmakta. Bursa özelde ise Gemlik deprem riski alanında bulunan bir bölge. Fabrikanın bulunduğu arazi tam fay hattı üzerine kurulu. Bir deprem anında değil Gemlik tüm Bursa’da yaşam biter. Fabrikada 2 adet 20’şer bin ton, yani toplam 40 bin tonluk amonyak tankları var. 125 kilo amonyağın sızması sonucu işçiler zehirlendi. 40 bin tonluk amonyağın bir deprem, sabotaj ya da teknik bir hatadan dolayı patlamasının yaratacağı sonuçlar ise tam bir katliam olacaktır.

İznik Gölü fabrikanın emrinde

Kamu kuruluşu olması nedeniyle 1974 yılında İznik Gölü’nden yıllık 18 milyon metreküp su, boru hatları ile fabrikaya taşınmış. 2009 yılında halkın bu konudaki baskıları ile DSİ fabrikaya dava açmış ve mahkeme bu suyun DSİ’nin planları doğrultusunda değerlendirilmesi kararını vermişti. Ancak dava yargıtaya taşınmış ve yargıtayın bu konudaki kararına ulaşmamız mümkün olmamıştır. Suyun halen eski biçimiyle fabrika tarafından kullanıldığı Gemlik halkı tarafından dillendiriliyor. AKP hükümetinin tarım üretimleri ve tarım arazilerine dönük olarak uyguladığı politikaların bir sonucu olarak kamu elinde bulunan gübre fabrikalarının tamamı satıldı. Bu yolla tarımsal üretim yapan üreticiler hızla yoksullaşıp tarımdan uzaklaşırken tarım arazileri enerji üretimi ve sanayi üretim alanları olarak kulllanıma açıldı. Bursa’da bu süreçlerin sonucunda onlarca sanayi bölgesi ortaya çıkmıştır. Yine İznik Gölü’nü kullanıp kirleten Cargill firması da üreticilerin güçsüz kılınmasıyla birlikte var edildi.