(KOS Medya – 19 Nisan 2016)

İstanbul’un akciğerleri Kuzey Ormanları’nda büyük tahribat bırakan 3. köprü’de işçiler verilen prim sözlerinin yerine getirilmediği gerekçesiyle eylemde. Olay yerine geçen 2 KOS aktivisti ise jandarma tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

(Güncelleme: Gözaltına alınan iki KOS aktivisti 16:40 itibariyle serbest bırakıldı.)

İçtaş-Astaldi Ortak Girişimi’yle devam eden katliam projesi 3. köprü doğayı katletmeye, iş cinayetlerine, emek sömürüsüne devam ediyor. Geçtiğimiz 6 Mart’ta köprünün son tabiyesinin yerleştirilmesini siyasal şova çeviren Recep Tayyip Erdoğan, işçilere 3 bin TL ikramiye sözü vermiş, şirket yetkilileri de bunu kabul etmişti. Aradan geçen süre zarfında prim sözünün yerine getirilmediği gerekçesiyle, bu sabah işçiler eyleme başladılar. Yoğun jandarma ve TOMA sevkiyatının da yapıldığı Sarıyer – Garipçe’de süreci gözlemlemek için alana giden iki KOS aktivisti arkadaşımız ise darp edilerek göz altına alındı.

ŞİRKET YETKİLİSİ: SİZE KİM SÖZ VERDİYSE O PARAYI VERSİN!

ABC Gazetesi‘nin alanda bulunan işçilerden aktardığı bilgilere göre, işçiler şirket yetkililerine verilen prim sözlerini hatırlattıklarında yetkili İbrahim Bey’in cevabı “Size kim söz verdiyse parayı o versin” oldu. İşçiler ayrıca “İşleri biten ve ayrılan bir çok arkadaş bu parayı alamadı. Her halde herkes gittikten sonra geriye kalan 20-30 kişiye bu parayı dağıtacaklar. İnsanlarla dalga geçer gibi davranıyorlar. Halkı da böyle kandırıyorlar” dedi.
İbrahim Bey’in yanıtına Saray’dan nasıl bir tepki geleceği ise merak konusu.

köprüeylem2 köprüeylem3

 

Alandan bu fotoğrafları gönderdikten sonra iki dostumuz darp edilerek gözaltına alındı. 

 

köprüeylem6 köprüeylem7

 

Basın mensuplarına açıklama yapan işçilerden Hacı Beldağlı da, şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız ile köprü açılışına geldiği zaman birebir konuşanlardan biri de benim. Cumhurbaşkanımız, ‘Yüklenici firmaya ’bu işin adını koyalım. Herkese üçer bin lira’ demişti. Biz, köprü bitmeden işten çıkartılanlar dediğimizde ise, ’İşten çıkartılanlara hemen, işten çıkmayanlara da Ramazan’dan önce ödenecek. Sözüm söz mü, söz. Bu da senin sadakan olsun demiş’ idi. (İbrahim Çeçen’e) Verilen sözün hiçbiri yerine getirilmedi. İşten çıkan arkadaşlarımız köpek muamelesi gördü. Bir de üstelik dışarıya atmak için koruma çağırıyorlar. Sanki biz burada sadaka topluyoruz. Bize söz verilen hakkımızı istiyoruz” dedi.

Başka bir işçi ise, “Buradaki iş bitmek üzere. Hergün yaklaşık 10 kişiye çıkış veriliyor. İşten çıkanlardan bir tanesi de benim kardeşim. Dün çıkışı verildi ama ikramiyesi verilmiyor. İş bitmek üzere, İnsanları oyalıyorlar. Cumhurbaşkanımızın yanında İCA’nın sahibi İbrahim Çeçen, “Hepinize eşit şekilde. üçer bin lira ikramiye vereceğiz, dedi.” şeklinde konuştu.

AYLIK 68 TL ÖDERİZ DENİYOR

Diğer bazı işçiler de “Şimdi yetkililer, 3 bin TL’yi toplam çalışma süresi 36’ya böleriz. Aylık 83 TL tutar. Çalışılan aylara göre ödeme yaparız, diyorlar. Burada yaklaşık 1.500 kişi çalışıyor. Söz verildiğinden beri 700 kişiye çıkış verildi. Çıkan 700 kişiden hiç kimseye 3 bin TL para ödenmedi” dediler.

TAŞERON DA MAAŞLARI ÖDEMİYOR
3. köprü şantiyesinde huzursuzluk primlerle de sınırlı değil. İş cinayetlerinin yaşandığı, cinayetlerin üstünün örtülmesi için kan parasının sürekli gündeme geldiği 3. köprü’de taşeron işçiler de bir süredir maaşlarını alamıyorlar.

İşçiler, söz verilen primleri verilene kadar oturma eylemine devam edeceklerini belirtiyorlar.

Gözaltına alınan iki KOS aktivisti 16:40’ta serbest bırakıldı.