(Diken – 18 Nisan 2016)

Greenpeace eylemcileri, hava hava kirliliğine dikkat çekmek için Londra’da Trafalgar Meydanı’ndaki  Nelson başta olmak üzere 15 heykelin yüzüne gaz maskesi geçirdi.

greenpeace-lond1

Buckingham Sarayı’nın önündeki Kraliçe Victoria heykeli. Fotoğraflar: Reuters

Britanya polisi eylemden dolayı sekiz aktivisti tutukladı. Gaz maskesi takan heykeller arasında parlamento binasının dışındaki eski başbakan Winston Churchill, Buckingham Sarayı’nın önündeki Kraliçe Victoria ve Piccadilly Circus’taki Eros da vardı.

greenpeace-lond2

Trafalgar Meydanı’ndaki Amiral Nelson anıtı.

Greenpeace eylemle ilgili açıklamasında, “Gözlemlerimiz bu heykeller canlı olsalar, birçoğunun tehlikeli bir hava soluyor olacağını gösteriyor. Milyonlarca Londralı, küçük çocuklar da dahil, aynı havayı soluyor” dedi.

Greenpeace eylemle önümüzdeki ay yapılacak belediye başkanlığı seçimlerinde göreve gelecek isme temiz hava sahası çağrısı yaptı.

greenpeace-lond3

Piccadilly Circus’taki Eros heykeli.

Polis ise iki kişiyi efsanevi Britanyalı denizci Horatio Nelson adına yapılan 52 metrelik anıta tırmanırken zarar verdikleri gerekçesiyle tutukladığını duyurdu. Ayrıca dört aktivist parlamento yakınlarındaki Oliver Cromwell heykeline, iki aktivist de Hyde Park’taki Wellington Dükü anıtına tırmandıkları için gözaltına alındı.

Oliver Cromwell, 17’inci yüzyılda İngiliz monarşisini geçici olarak yıkan isyana öncülük etmişti.