(Sendika.org – 18 Mayıs 2016)

Bakanlar Kurulu’nun ardından açıklama yapan Numan Kurtulmuş, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin 1 Mayıs’ta Taksim kararını ve 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nin ‘Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs kutlamaları için özel bir anlamının olduğu da bilinen bir gerçektir’ kararlarını yok sayarak, ‘Bu 1 Mayıs’ta Taksim miting alanı olmayacak’ dedi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş bugün (18 Nisan) yapılan Bakanlar Kurulu’nun ardından açıklama yaptı. Kurtulmuş, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağını söylemesiyle ilgili “Karar verecek olan İstanbul Valiliği’dir. Bu 1 Mayıs’ta Taksim miting alanı olmayacak” dedi. Hükümetin defalarca 1 Mayıs’ı yasaklamasına rağmen emekçiler Taksim demekten vazgeçmemiş polisin saldırılarına karşı direnmişti.

Mahkeme: ‘Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs kutlamaları için özel bir anlamı var’

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve TTB MK üyesi Hüseyin Demirdizen’e 1 Mayıs 2015’te Taksim Meydanı’na çağrı yaptıkları gerekçesiyle yargılandıkları davadan hakim suç unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraat kararı vermişti.

Beraat kararının gerekçeli kararı ise 15 Nisan’da açıklandı. Kararda, “Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs kutlamaları için özel bir anlamının olduğu da bilinen bir gerçektir. Kutlamaların tarihsel geçmişi, çok uzun süreden beri benzer içerikli kutlamaların yapılmakta olması, toplumun bir kesimi olan işçilerin yapılan kutlamalara yoğun ilgi göstermesi dikkate alındığında, 1 Mayıs kutlamalarının bir gelenek halini aldığı kabul edilmelidir. Dolayısıyla, Kanun ve geleneklere göre yapılan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının, 2911 sayılı Kanun’un 6. maddesinde sayılan istisnai haller kapsamında değerlendirilmesi ve bu kabulün sonucu olarak 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına 2911 sayılı Kanun hükümlerinin uygulanmaması gerekmektedir” ifadeleri yer aldı.

‘1 Mayıs’ta Taksim’de olacağımızı ilan ediyoruz’

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, DİSK ise 15 Nisan’da basın açıklaması düzenleyerek 1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını söyledi. Açıklamada, ülke tarihinin emeğe dönük en ağır saldırılarını yaşandığı belirtilerek şunları söyledi:

1 Mayıs bizim için “Mücadele” demektir. 1 Mayıs’ın tarihi dünyanın dört bir yanında ve ülkemizde işçi sınıfının ekmek ve hürriyet kavgasıyla yazılmıştır. 19’uncu yüzyılda ayağa kalkan Amerikalı işçilerden, 1977’de Taksim’de yitirdiğimiz kardeşlerimize kadar 1 Mayıs’ın tarihi bir mücadele tarihidir. Biz dört örgüt olarak bu tarihi alanlarda yaşattık ve yaşatmaya da devam edeceğiz. Bugün burada 1 Mayıs 2016 kutlamaları kapsamında başta İstanbul Taksim olmak üzere, Türkiye’nin dört bir yanında alanlarda olacağımızı ilan ediyoruz. Hepinizin bildiği gibi Taksim 1 Mayıs alanı konusunda uluslararası mahkemelerin kararlarını hükümet Anayasa’yı ihlal ederek tanımıyor ve 3 yıldır işçilere ve İstanbul halkına 1 Mayıs gününü zehir ediyor. Ancak hükümetin ulusal ve uluslararası mahkeme kararlarını tanımadığı 2013-2014 ve 2015 1 Mayısları için de Taksim meydanında 1 Mayıs kutlamanın ve çağrı yapmanın suç olmadığına karar verildi. Yasaklama için hiçbir hukuki gerekçesi olmayan hükümetten ve idareden beklentimiz, 1 Mayıs’ın coşkuyla kutlanabilmesi için Taksim meydanını hazırlamasıdır. Bu konuda girişimler önümüzdeki günlerde yapılacaktır. Yine önümüzdeki günlerde 1 Mayıs’ın Birlik-Mücadele ve Dayanışma ruhuna inanan dost kurumlarla ve siyasi partilerle bir araya gelinecek bu süreç beraber ortak akılla, ortak emekle örgütlenecektir. Bizim amacımız 2016 1 Mayıs’ını başta İstanbul Taksim meydanı olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında özgürce ve kardeşçe kutlamaktır.