(Evrensel – 20 Nisan 2016)

Ordu Altınordu sahilinde yapılmak istenen kıyı dolgusuna karşı nöbet tutan Ordu Kent Platformu’nun çadırına polis saldırdı 11 kişi gözaltına alındı

Ordu Altınordu (merkez ilçe) sahilinde kıyı dolgusunun başlaması üzerine çeşitli parti, sendika, oda ve dernek bileşeniyle oluşan Ordu Kent Platformu’nun çadırlı direnişine polis saldırdı, 11 kişi gözaltına alındı.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın basına yaptığı kıyı dolgusu ile yeni yürüyüş ve bisiklet yolu yapılacağını açıklaması sonrası yapılan çalışmanın durdurulması için yargı süreci başlatan Ordu Kent Platformu alanda bekleme eylemi gerçekleştirerek kamyonların geçişini engellediler. Gece gündüz nöbet başlatan Platform üyelerine bugün yapılan müdahale ile gözaltı gerçekleşti.

Polislerin platform üyelerinin çadırlarını yıkması üzerine yaşanan tartışmanın ardından polis Emek Partisi İl Başkanı  Hikmet Poyraz, Jeoloji Mühendisleri Odasından İbrahim Katırcıoğlu, CHP’den Nurcan Karakoyun, Hüsnü Karakoyun, Tiyatrocu Coşkun Çetinalp, Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu’ndan Gül Ersan ve Ertuğrul Gönül, Tüm Köy Sen temsilcisi Zekayi Sağra, Eczacılar Odasından Mustafa  Çavuşoğlu, Atilla Yöndem ve Fırat Mızrak’ı  gözaltına aldı.

Çalışmayı engellemek isteyenler polise, zabıtaya ve şirket çalışanlarına çalışmalarla ilgili ruhsat sormalarına verilen yanıt ‘dava açın’ oldu. Çalışma alanında proje ile ilgili herhangi bir levha bulunmamakta.