(Zekeriya FIRAT / Hedef Halk – 17 Nisan 2016)

Samsun’un Salıpazarı ilçesinde yapımına başlanan Hidroelektrik Santrali(HES), çevreyi tahrip ederken, ekosistemi de olumsuz etkiledi. Derelerde balıklar toplu şekilde ölmeye başladı.

Samsun’un Salıpazarı ilçesi Fidancık Mahallesi Karakuş deresi üzerini kapsayacak şekilde geniş bir alanda Topçuoğlu Madencilik Sanayi Tic. Ltd. Şirketi tarafından yapımı devam eden, Salıpazarı  Belediye Başkanı Halil Akgül’ün ve yöre halkının karşı çıktığı, Büyükşehir Belediyesi’nin imar planlarını iptal ettiği Generji Regülatörü ve HES projesi, çevre katliamına yol açtı.

hes-(6)

İletim kanallarının patlatma yöntemi ile oluşturulması üzerine revize edilen Generji Regülatörü ve HES projesi, bölgede tarım arazilerinin kurumasına, balık ölümlerinin yaşanmasına neden oldu. Yöre sakinlerinden Seçkin Göl ” Burada çevre yok edildi.  Ekosisteme zarar vermeyeceklerini belirttiler ancak, ağaçları kestiler, derelerin yatak yönlerini değiştirdiler, doldurdular. Bunun sonucunda balık ölümleri yaşanıyor. Tarım arazilerimiz kurudu. Yetkililerden bu konuda denetim yapılmasını öneriyoruz “dedi.

ZARARLAR TESPİT EDİLİYOR 

Yukarı Kestanepınar Mahalle Muftarı Faruk Minuz ise projeye dava açma hazırlığının devam ettirdiklerini belirtti. Söz konusu firmanın çevreye verdiği zararları tespit ettiklerini ve durumu raporladıklarını belirten Minuz ” HES projesi verimli tarım arazilerinin tam ortasına yapılıyor, ağaçları kestiler dereleri mahvettiler. Büyükşehir Belediyesi, imar planlarını iptal etti. Firma sahipleri ‘Ankara’da adamlarım var’ diyerek çalışmaya devam ediyorlar. Köylüler olarak hem dava açacağız hemde zararlarımızın karşılanmasını talep edeceğiz “dedi.

hes-(1)