(T24 – 22 Nisan 2016)

“Bu suça ortak olmayacağız”  bildirisine imza attıkları için tutuklanan akademisyenler Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Doç. Dr.Kıvanç Ersoy, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı ilk duruşmada tahliye edildi.

CgoMRD7UcAE9-yKDava Çağlayan Adliyesi 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. İddianamenin okunmadığı davada, ilk olarak dört akademisyen ifade verdi. Savcı, aradan önce akademisyenlere atılı olan suçun Türk Ceza Kanunu 301. maddesi kapsamında değerlendirilebileceğini söyleyerek, Adalet Bakanlığı’ndan izin talebinde bulunarak,  4 ismin tutukluluk hallerinin devamını talep etti. Ara sonrasında konuşan savcı, bu kararından vazgeçip bu süre zarfında akademisyenlerin mağdur olabileceklerini belirterek tahliyelerini talep etti. Sanık avukatlarının konuşmalarının ardından mahkeme, dört akademisyenin adli kontrol şartı olmaksızın tahliye edilmesine karar verdi. Dava 27 Eylül’e ertelendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, 4 kademisyen hakkında terör örgütü propagandasından 7.5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede  1128 kişinin “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı metne imza attığı belirtiliyor ve “PKK/KCK terör örgütüne destek bildirisi” yayımlandığı ileri sürülüyor.