(Sendika.org – 24 Nisan 2016)

Adana’da Sabancı Holding’e ait bir termik santral açılışında konuşan Erdoğan, Avrupa’ya seslendi, AKP’yi değerlendirirken baskı, sansür, savaş iktidarına değil enerji politikalarına bakmalarını istedi

 

Erdoğan, Adana’da, Enerjisa Tufanbeyli Termik Santrali açılış töreninde yaptığı konuşmada, Avrupa’ya seslendi, “çevrecilerin” tepkilerine kulak asmamalarını söyledi, raporlarında AKP’nin baskı, sansür, savaş iktidarının sonuçlarına değil enerji yatırımlarına bakmalarını istedi.

AKP’nin yer altı ve yer üstü kaynaklarını yağmaladığı enerji politikalarının Türkiye’yi değerlendirmek için bakılması gerektiği yer olduğunu iddia eden Erdoğan, yaşam savunucularını hedef aldı. “Bizdeki bazı çevrecilerin kömür, hidroelektrik ve nükleer santraller karşıtı eylemleri hiçbirimizi yanıltmasın” diyen Erdoğan, enerji politikalarının karşısına dikilenlerin teferruat olduğunu söyledi.

Erdoğan, “Ey Avrupa, ey dünya eğer Türkiye’nin gerçek fotoğrafını görmek istiyorsan işte buraya bak.” ifadelerini kullanarak şöyle konuştu:

“Terör sadece bizim değil tüm insanlığın sorunu. Terör olayları üzerinden Türkiye’yi okumaya kalkarsan yanılırsın. Tamamı da siyasi hesapların ürünü, tamamı da ideolojik körlüklerle, çarpıtmalarla, yalanlarla bezeli raporlar Türkiye’yi anlatmıyor, anlatamaz da. Türkiye’yi anlamak için bakacağın yer işte burasıdır. Bu tesis, bu yatırımlar, bu hizmetlerdir.”